Majtki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kobiece majtki
Reklama majtek Peggy w irańskim czasopiśmie Zan-e Rooz, 16 stycznia 1971

Majtki – rodzaj bielizny okrywającej zwykle genitalia, krocze i pośladki. Dawniej słowo to oznaczało również spodnie męskie.

Typy majtek[edytuj | edytuj kod]

Historia[1][edytuj | edytuj kod]

Bielizna noszona bezpośrednio na ciele pod ubraniem, do której obecnie majtki się zaliczają, pojawiła się w Europie pod koniec średniowiecza, ale wówczas jeszcze nie znano majtek lub podobnej części garderoby. W XVI wieku kobiety nosiły pod obszernymi sukniami krótkie spodenki zwane kalesonami. W XVIII wieku Ludwik XV wydał nakaz zobowiązujący aktorki i tancerki do noszenia takiej właśnie bielizny, ze względu na niechęć do jej używania. Cesarzowa Józefina miała w swojej garderobie po kilkaset koszul i sukien, a tylko dwie pary majtek. Jedynie starsze panie z obawy przed zimnem chwaliły sobie tego rodzaju ochronę. Majtki pojawiły się w XIX wieku. Wprowadzenie szycia maszynowego, zamiana sztywnego materiału na miękką dzianinę, rezygnacja z noszenia sztywnych gorsetów i systematyczne skracanie się sukien spowodowało, że majtki również zmieniały swój krój, długość i szczelność.

Majtki rozcinane[edytuj | edytuj kod]

Majtki rozcinane, czyli nie zszyte w kroku, pojawiły się w latach 20. XIX w., a już w połowie tegoż, kiedy nastała moda na krynoliny, stały się wręcz niezbędne. Bez ciepłych, płóciennych, sięgających kolan pantalonów kobietom było zimno, mimo kilku halek. Nie zszywano ich dla wygody pań. Ubrana w ciasny gorset, obszerną długą suknię i kilka halek właścicielka majtek musiałaby chodzić w miejsce ustronne z garderobianą.

Kombinacja[edytuj | edytuj kod]

Była połączeniem długich majtek rozcinanych i koszulki noszonych przez kobiety w latach 70. XIX w. W latach 20. XX w. komplet stanowiła koszulka i krótkie majtki – jak współczesne body. Męską wersją kombinacji było połączenie kalesonów z koszulą, czyli coś w rodzaju kombinezonu zapinanego na guziki od krocza po szyję, widywane dzisiaj tylko w westernach, również w wersji z klapą.

Majtki z klapą[edytuj | edytuj kod]

Pojawiły się na początku XX wieku[2], jako alternatywa dla majtek rozcinanych, ale nie były od nich wygodniejsze, ponieważ wymagały zapinania klapki z tyłu na guziki. Przyjęły się natomiast w garderobie dziecięcej, bo małym dzieciom zawsze ktoś pomagał w ubieraniu. W garderobie dziecięcej występowały do lat 50. XX wieku[2].

Wersję męską wyprodukowała amerykańska firma P.H. Hanes Knitting Company na początku XX wieku. Inne warianty tej nowości miały klapki z przodu lub rozporki. Pierwsze slipy zaprezentowano w latach 30. XX w. w Chicago[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Na podstawie: Małgorzata Szubert: Leksykon rzeczy minionych i przemijających. Warszawa: Muza SA, 2003. ISBN 83-7319-138-0.
  2. a b Monika Nowakowska. Historie z alkowy. „Spotkania z Zabytkami”. Nr 12/2007 (grudzień 2007). s. 30-32. 
  3. Leksykon mody: Krótka historia męskiej bielizny. [dostęp 2008-05-02]. (pol.).