Makumba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Makumba – słowo pochodzenia afrykańskiego, związane z kulturą Bantu, kojarzone m.in. z imieniem jednego ze środkowoafrykańskich bóstw, względnie pojęciem magii lub po prostu z nazwą instrumentu muzycznego.

Od XIX w. słowo macumba pojawia się także w społecznościach afrobrazylijskich, głównie w Rio de Janeiro, początkowo jako ogólne określenie praktyk religijnych przedstawicieli ludów Bantu, przywożonych przemocą do Brazylii przez handlarzy niewolników; później (i obecnie) znaczenie nabrało bardziej pejoratywnego zabarwienia i zaczęło być używane na określenie obrzędów czarnej magii.

Są dwie odmiany makumby. Makumba biała - leczy, błogosławi itp. oraz makumba czarna, która zabija, sprowadza śmierć, ale również leczy.

Symbolem makumby jest zaciśnięta pięść w wystawionym kciukiem między palcem wskazującym i środkowym (w Polsce tak często pokazuje się figę).

Makumba jest to też wywar z konopi indyjskich zawierający duże ilości środka psychoaktywnego THC. Wywar ten jest sporządzany na bazie mleka o wysokiej zawartości tłuszczu. Jej wygląd zależny jest od rodzaju krzewów konopi wykorzystywanych do jej produkcji. Makumba jest substancją wywołującą bardzo silne doznania emocjonalne przypominające działanie marihuany lecz są one silniejsze i trwają przez dłuższy okres od 8 do 24 godzin w zależności od ilości THC zawartej w wywarze.

Makumba to także imię bohatera jednej z piosenek zespołu Big Cyc.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]