Malice Mizer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Malice Mizer
ilustracja
Rok założenia 1992
Rok rozwiązania 2001
Pochodzenie  Japonia
Gatunek j-rock
rock gotycki
rock progresywny
art rock
Aktywność 19922001
Wydawnictwo muzyczne Nippon Columbia
Midi:Nette
Powiązania Eve of Destiny
Moi dix Mois
Nil
Zigzo
Ostatni skład
Klaha
Mana
Közi
Yu~ki
Byli członkowie
Gaz
Tetsu
Gackt
Kami (zmarł w 1999)
Strona internetowa

MALICE MIZER (jap. マリスミゼル Marisu Mizeru) – japoński zespół visual kei, którego muzykę trudno jest sklasyfikować. Ich wygląd może zmylić laika, szczególnie jeśli nie miał on wcześniej do czynienia z fenomenem Visual Kei. Podobnie jest z nazwą zespołu, opierającą się na francuskich słowach "malice", które oznacza złośliwość, i "misere", czyli "tragedia", słów które wedle Many i Köziego odpowiadają na pytanie-sztandar które wyznaczało kierunek rozwoju zespołu: "Czym jest człowiek?".

Każdy z członków miał swój wkład w uczynienie MALICE MIZER zespołem tak oryginalnym i zróżnicowanym, jednak niekwestionowanym liderem był Mana, ekscentryczny gitarzysta odpowiedzialny nie tylko za ogólne brzmienie grupy, ale także za jej wizerunek. To on wraz z kolegą z poprzedniego zespołu, Közim, w sierpniu 1992 roku utworzyli MALICE MIZER. Wkrótce potem do składu przyjęli basistę Yu~Kiego, a w 1993 roku pierwotny perkusista Gaz zastąpiony został przez Kamiego.

Nie jest do końca jasne czemu pierwszy wokalista, Tetsu, w 1995 roku opuścił zespół. Jedne źródła podają, iż nie spełniał on wysokich oczekiwań Many, inne że to samemu Tetsu nie podobała się teatralność, jaka od zawsze towarzyszyła koncertom MALICE MIZER. Kilka miesięcy zajęło znalezienie jego następcy, następcy, który znaczniej lepiej potrafiłby się wczuć w klimat i odpowiadałby oczekiwaniom grupy. W końcu w październiku 1995 roku przesłuchanie (w formie imprezy karaoke) zadecydowało, iż nowym wokalistą MALICE MIZER został Gackt. Jakiś czas potem Yu~Ki wspominał w wywiadzie, iż Gackt wpasował się w zespół idealnie już od pierwszego dnia, a jednocześnie wniósł do niego wiele własnych pomysłów, które niewątpliwie miały wpływ na znaczny wzrost jakości i różnorodności piosenek a przez to i na wzrost popularności samej grupy.

Już po przejściu na major i wydaniu płyty Merveilles (która zadebiutowała na liście Oricon na drugim miejscu) Gackt postanowił opuścić zespół, aby poświęcić się karierze solowej. Niedługo potem, całkiem niespodziewanie na wylew do mózgu zmarł Kami. Po tej tragedii zespół postanowił przeczekać trochę przed podjęciem ważniejszych kroków, a tymczasem na zwolnione przez Gackta miejsce wysunąć do tej pory wspierającego tylko wokalistę - Klahę, który zaskoczył wszystkich niesamowitą siłą i czystością swego głosu. Pomimo tryumfów, jakie nadal święcili już w czteroosobowym składzie, w grudniu 2001 roku Mana, Közi, Yu~Ki i Klaha postanowili zawiesić (lecz nie zakończyć) swą działalność jako MALICE MIZER i podążyć własnymi ścieżkami.

Mana utworzył solowy projekt - Moi dix Mois, zaś Közi wraz z Haruhiko Ash'em założył zespół Eve of Destiny i zajął się, tak jak Klaha, karierą solową. Cztery lata po rozpadzie Eve of Destiny Közi wraz z Shuji'm Ishii'm znanym z cali≠gari, stworzyli XA-VAT, który debiutował pod koniec 2010 roku.

Niespodziewanie dziewięć lat po zawieszeniu działalności MALICE MIZER znów zagościło na scenie - dokładnie 17 lipca 2010 roku podczas wspólnej trasy Moi dix Mois i Közi'ego, którą nazywała się "Deep Sanctuary II" i była drugą wspólną trasą tych artystów. Gościem specjalnym podczas koncertu w Akasaka Blitz był Yu~ki. Trzech muzyków wskrzesiło na kilka chwil MALICE MIZER i zagrało "Saikai no Chi to Bara" oraz "Beast of Blood" (z Közi'm na wokalu).

Skład zespołu[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Malice Mizer.

Zespół wydał w sumie 8 albumów, 14 singli oraz 11 teledysków.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]