Mansur Abdullin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mansur Abdullin
Мансур Абдуллин
Ilustracja
lejtnant lejtnant
Data i miejsce urodzenia 15 września 1919
Kirgiz-Mijaki, Baszkiria
Data i miejsce śmierci 8 czerwca 1996
Ufa
Przebieg służby
Lata służby 1939–1944
Siły zbrojne Armia Czerwona
Jednostki 167 gwardyjski pułk artylerii lekkiej 3 Gwardyjskiej Brygady Artylerii Lekkiej, 1 Gwardyjska Dywizja Artylerii Przełamania, 70 Armia
Stanowiska dowódca działonu
Główne wojny i bitwy Front wschodni (II wojna światowa)
Późniejsza praca nauczyciel, dyrektor szkoły
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order LeninaOrder Wojny Ojczyźnianej I klasyOrder Czerwonej GwiazdyOrder Czerwonej GwiazdyMedal „Za Obronę Stalingradu”

Mansur Idijatowicz Abdullin (ros. Мансур Идиятович Абдуллин; ur. 15 września 1919 we wsi Kirgiz-Mijaki w Baszkirii, zm. 8 czerwca 1996 w Ufie) – radziecki żołnierz, lejtnant narodowości tatarskiej, Bohater Związku Radzieckiego (1943).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie chłopskiej. Miał wykształcenie średnie, pracował w kołchozie, później jako kontroler rejonowego oddziału banku państwowego w Lenińsku w Uzbekistanie, w maju 1939 został powołany do Armii Czerwonej. Od 1941 walczył w wojnie z Niemcami, w listopadzie 1941 został ranny i odesłany do szpitala, w lipcu 1942 wrócił na front, 10 lipca 1943 jako dowódca działonu 167 gwardyjskiego pułku artylerii lekkiej 3 Gwardyjskiej Brygady Artylerii Lekkiej, 1 Gwardyjskiej Dywizji Artylerii Przełamania (ros. 1 гв.адп) w składzie 70. Armii i Frontu Centralnego w stopniu starszego sierżanta wyróżnił się w walkach w obwodzie kurskim, odpierając trzy ataki przeciwnika i niszcząc osiem czołgów. Został wówczas ciężko ranny, po wyleczeniu w październiku 1944 zwolniono go do rezerwy. W 1945 został przyjęty do WKP(b), uczył się na kursach partyjnych przy Baszkirskim Komitecie Obwodowym WKP(b) w Ufie i później w Baszkirskim Państwowym Instytucie Pedagogicznym, pracował w szkole, m.in. jako dyrektor.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]