Marek Junianus Justynus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Junianus Justynus
Marcus Iunianus Iustinus
Data urodzenia

? (III wiek)

Data śmierci

? (III wiek)

Zawód, zajęcie

historyk

Marek Junianus Justynusrzymski historyk tworzący w III w. n.e. Nic nie wiadomo o jego życiu. Jest autorem „Zarysu dziejów powszechnych starożytności na podstawie Pompejusza Trogusa” (łac. Epitoma historiarum philippicarum Trogi Pompei). Jest to, jak pisze Justynus, zbiór najciekawszych i najważniejszych faktów z dzieła Gnejusza Pompejusza Trogusa „Historiae Philippicae”, rzymskiego historyka tworzącego w czasach Augusta. Praca Justynusa nie koncentruje się na historii Rzymu, lecz zajmuje się przede wszystkim dziejami wschodnich monarchii i hellenistycznych królestw w okresie od założenia Niniwy do roku 20 p.n.e.

Epitome historiarum Trogi Pompeii

W średniowieczu Justynus był dosyć popularnym autorem, także ze względu na to, że mylnie utożsamiano go z Justynem Męczennikiem. Po raz pierwszy w druku dzieło Justynusa ukazało się w 1470 roku w Mediolanie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Marek Junianus Justynus, Zarys dziejów powszechnych starożytności na podstawie Pompejusza Trogusa (z dodaniem Prologów), przeł., wstępem i komentarzem opatrzył Ignacy Lewandowski, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1988.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]