Marek Olszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Olszewski
Data i miejsce urodzenia

1930
Łódź

Data śmierci

1989

Tytuł naukowy

profesor nauk prawnych

Alma Mater

Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Jagielloński

Uczelnia

Uniwersytet Łódzki

Stanowisko

profesor, prodziekan

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal Komisji Edukacji Narodowej
Złota Odznaka ZNP

Marek Olszewski (ur. w 1930 w Łodzi, zm. 30 lipca 1989) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie wykroczeń i postępowaniu karnym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Okres II wojny światowej spędził w Warszawie, gdzie po przebyciu poważnej choroby stracił władzę w nogach. Do Łodzi powrócił w 1945 roku. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1953 pracował na , początkowo w Katedrze Prawa Karnego, a następnie w Katedrze Postępowania Karnego. Tytuł doktora uzyskał w 1963 (temat pracy doktorskiej: Postępowanie karne w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w lotnictwie cywilnym), jedenaście lat później habilitował się pracą Ustrojowe i procesowe zasady orzecznictwa w sprawach o wykroczenia (wydaną w 1978), a w marcu 1989, na cztery miesiące przed śmiercią, uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego.

W pracy naukowej zajmował się przede wszystkim prawem wykroczeń. Tej dziedzinie prawa poświęcił pracę habilitacyjną oraz szereg artykułów. Jest też współautorem rozdziału Prawo o wykroczeniach w pracy zbiorowej Stan i zadania nauk penalnych w Polsce (1983). Zajmował się też zagadnieniami związanymi z postępowaniem odwoławczym (m.in. rozdział w pracy zbiorowej Postępowanie karne w zarysie z 1971) oraz problematyką postępowania dowodowego, której poświęcił wiele artykułów oraz monografię Fałszowanie dokumentów zamieszczoną w publikacji System prawa karnego (1989). Interesował się również ochroną bezpieczeństwa w komunikacji.

Przez pewien czas był prodziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznaką ZNP i Honorową Odznaką Ruchu Kół Naukowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]