Państwo i Prawo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Państwo i Prawo
Częstotliwość miesięcznik
Państwo Polska 
Wydawca Wolters Kluwer Polska
Organ Komitet Nauk Prawnych PAN
Rodzaj czasopisma prawnicze
Pierwsze wydanie 1946
Redaktor naczelny Andrzej Wróbel
ISSN 0031-0980
Strona internetowa

Państwo i Prawo” – miesięcznik wydawany przez Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jedno z najbardziej prestiżowych polskich czasopism prawniczych.

Profil merytoryczny[edytuj | edytuj kod]

W czasopiśmie porusza się najistotniejsze zagadnienia z ogólnej nauki o prawie oraz poszczególnych gałęzi prawa. Publikacje obejmują artykuły naukowe, recenzje, glosy oraz sprawozdania z najważniejszych konferencji i zjazdów poświęconych prawu. Pismo nie ma współczynnika wpływu impact factor (IF) i jest w części „B” wykazu czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (6 punktów za publikację)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo powstało w 1946. Jego redaktorami naczelnymi byli:

Do 2006 przez blisko 50 lat sekretarzem redakcji miesięcznika był dr Krzysztof Poklewski-Koziełł. Później tę funkcję pełnił Wojciech Brzozowski[2].

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Od 2012 redaktorem naczelnym jest Andrzej Wróbel. W skład Komitetu Redakcyjnego wchodzą także m.in. Stanisław Biernat, Antoni Hanusz, Roman Hauser, Ewa Łętowska, Stanisław Waltoś, Sławomira Wronkowska i Adam Zieliński.

Konkurs na najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo corocznie przyznaje prestiżowe nagrody za najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie z dziedziny nauk prawnych.

Laureaci LII konkursu (2017)

Nagrody za rozprawy habilitacyjne

  • Pierwsza nagroda: dr hab. Mateusz Pilich (UW) za pracę pt. „Zasada obywatelstwa w prawie prywatnym międzynarodowym. Zagadnienia podstawowe”
  • Druga nagroda: dr hab. Marcin Michał Wiszowaty (UG) za pracę pt. „Zasada monarchiczna i jej przejawy we współczesnych ustrojach europejskich i pozaeuropejskich monarchii mieszanych. Studium z zakresu prawa konstytucyjnego”
  • Wyróżnienie: dr hab. Marcin Czepelak (UJ) za pracę pt. „Autonomia woli w prawie prywatnym międzynarodowym Unii Europejskiej”

Nagrody za rozprawy doktorskie

  • Pierwsza nagroda: dr Natalia Daśko (UMK) za pracę pt. „Prawnokarna ochrona znaków towarowych”
  • Druga nagroda: dr Paweł Widerski (KUL) za pracę pt. „Istota pełnomocnictwa w prawie polskim”
  • Wyróżnienia: dr Grzegorz Blicharz (UJ) za pracę pt. „Udział państwa w spadku. Rzymska myśl prawna w perspektywie prawnoporównawczej”; dr Marzena Myślińska (UMCS) za pracę pt. „Rola mediatora w porządku prawnym – analiza teoretycznoprawna”[3]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lista czasopism punktowanych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 27 maja 2013. [dostęp 2013-09-23].
  2. dr hab. Wojciech Brzozowski. nauka-polska.pl. [dostęp 2017-05-03].
  3. „Państwo i Prawo” wyróżniło najlepsze prace habilitacyjne i doktorskie. lex.pl, 26 czerwca 2017. [dostęp 2017-06-26].