Marek Stokowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Stokowski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1957
Warszawa

Zawód, zajęcie

muzealnik, pisarz

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Stanowisko

ds. współpracy z zagranicą i UNESCO w Muzeum Zamkowym w Malborku

Odznaczenia
Brązowy Krzyż Zasługi

Marek Jan Stokowski (ur. 1957 w Warszawie) – polski poeta i prozaik, kustosz w Muzeum Zamkowym w Malborku. Autor książek beletrystycznych i edukacyjnych. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego studium działań edukacyjnych w muzeach. Od 1983 prowadzi zajęcia i gry edukacyjno-przygodowe w ramach Młodzieżowego Koła Przyjaciół Zamku.

Od lat 80. publikował wiersze i humoreski poetyckie, między innymi w „Odrze”, „Borussii” i „Poezji”, a także na antenie III Programu Polskiego Radia i Radia Bis. W 1996 wydał tomik poezji Dzień nad ciemną rzeką. Dwa lata później, we współpracy z malarzem Mariuszem Stawarskim opublikował tom humoresek poetyckich Sny dla dorosłych i dla dzieci.

W 2004 wydał powieść historyczną Błazen, a w 2005 powieść współczesną Samo-loty. W 2010 ukazała się książka opatrzona tytułem Stroiciel lasu. Jest też autorem kilku książek popularnonaukowych i edukacyjnych poświęconych zakonowi krzyżackiemu i jego zamkom.

W 2009 uczestniczył w Międzynarodowym Programie dla Profesjonalistów Filmowych Ekran, prowadzonym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Mieszka w Ryjewie, w lasach na krawędzi doliny Wisły (wcześniej mieszkał w Malborku). Żonaty z Marią z domu Bogdanowicz, ma dwoje dzieci – Joannę i Marcina.

W 2021 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi[1].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]