Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1989

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Profil działalności

nauka, edukacja, oświata i wychowanie, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji.

Zasięg

Polska

Prezes

Anna Nasiłowska

Członkowie

960

Nr KRS

0000121411

Data rejestracji

5 lipca 2002

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stowarzyszenie Pisarzy Polskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Stowarzyszenie Pisarzy Polskich”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Stowarzyszenie Pisarzy Polskich”
Ziemia52°14′49″N 21°00′47″E/52,246886 21,013172
Strona internetowa

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich – polskie stowarzyszenie zrzeszające pisarzy.

Nawiązuje w swojej intencji do tradycji Związku Zawodowego Literatów Polskich, powstałego w 1920 z inicjatywy Stefana Żeromskiego, a także do działań środowisk literackich w kraju i za granicą, podejmowanych w obronie godności i suwerenności literatury narodowej, praw ludzkich i swobody tworzenia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie[edytuj | edytuj kod]

Powstanie SPP w Warszawie w 1989 było możliwe dzięki przemianom historyczno-społecznym w Polsce. Do utworzonej w 1984 roku nielegalnej organizacji przystąpiła większość najwybitniejszych pisarzy, byłych członków ZLP, którzy – po rozwiązaniu przez władze w stanie wojennym w 1983 Związku Literatów Polskich – nie zdecydowali się wstąpić do reaktywowanej wkrótce potem organizacji pisarskiej pod tą samą nazwą, nie chcąc w ten sposób firmować działania władz PRL. Statut SPP głosi, że instytucję tę „tworzyli pisarze podtrzymujący niezależne życie literackie i kulturalne w stanie wojennym i po bezprawnym rozwiązaniu Związku Literatów Polskich w 1983 roku”.

Rejestracja SPP nastąpiła w 1989 roku, a oficjalny założycielski zjazd Stowarzyszenia odbył się w Warszawie 31 maja 1989. Wybrano wówczas Zarząd Główny (z Janem Józefem Szczepańskim jako prezesem), w składzie niemal identycznym jak Związku Literatów Polskich przed rozwiązaniem. Większość niezrzeszonych pisarzy z Polski i przebywających na emigracji, zgłosiła akces w szeregi Stowarzyszenia. Legitymację nr 1 otrzymał Czesław Miłosz.

Współpraca z Instytutem Literatury[edytuj | edytuj kod]

W 2020 r. władze SPP podpisały porozumienie o finansowaniu serii wydawniczej SPP ze środków Instytutu Literatury, powołanym w 2019 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W proteście trzydziestu pisarzy wystąpiło ze Stowarzyszenia[1][2][3][a].

Oddziały[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 2024 stowarzyszenie posiadało jedenaście oddziałów – w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu[4].

Władze[edytuj | edytuj kod]

Władzami naczelnymi Stowarzyszenia są: Zjazd Delegatów, Zarząd Główny, Główna Komisja Rewizyjna, Główny Sąd Koleżeński. Najwyższą władzą Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jest Zjazd Delegatów. Władze Stowarzyszenia wybierane są na 3-letnią kadencję właśnie podczas zjazdów SPP (ostatni odbył się w dniach 10–11 czerwca 2017).

Do zadań i kompetencji Zarządu Głównego należy reprezentowanie Stowarzyszenia i koordynowanie jego działalności, a także w szczególności: ochrona moralnych i materialnych interesów pisarzy, wykonywanie uchwał Walnego Zjazdu Delegatów, określenie kompetencji Prezydium Zarządu Głównego oraz czuwanie nad tokiem ogólnych spraw organizacyjnych, kierowanie sprawami gospodarczymi Stowarzyszenia, wspieranie finansowe oddziałów i klubów, przyjmowanie i skreślanie członków w trybie przewidzianym statutem, zwoływanie Zjazdu Delegatów i składanie sprawozdania ze swojej działalności. Zarząd Główny jest uprawniony do dokonywania czynności prawnych w imieniu Stowarzyszenia.

Dotychczasowi prezesi Stowarzyszenia Pisarzy Polskich:

Prezesi honorowi:

Siedziba[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Stowarzyszenia mieści się w Domu Literatury, przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 (I piętro), niedaleko Placu Zamkowego w Warszawie, w Kamienicy Leszczyńskich – wzniesionej ok. 1660 r. dla lekarza królewskiego Jana Pastoriusa, od 1666 r. stanowiącej własność prymasa Mikołaja Prażmowskiego, przebudowanej w XVIII wieku dla rodziny Leszczyńskich (projekt: Jakub Fontana), spalonej w 1939 r. a odbudowanej w latach 1948–1949; najbardziej ekspresyjnej fasady rokokowej w Warszawie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Justyna Sobolewska, Fala odejść ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich [online], Polityka, 14 sierpnia 2020 [dostęp 2020-12-14].
  2. a b Rezygnujemy z członkostwa w Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich [online], Zeszyty Literackie, 14 sierpnia 2020 [dostęp 2020-12-14].
  3. a b Natalia Szostak, Tokarczuk, Krall, Zagajewski. Twórcy odchodzą ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich [online], Gazeta Wyborcza, 15 sierpnia 2020 [dostęp 2020-12-14].
  4. Oddziały | Stowarzyszenie Pisarzy Polskich ZG [online], www.zgspp.pl [dostęp 2024-01-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Materiały Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]