Marek Wójcicki (muzyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marek Wójcicki
Pseudonim

Zefir

Instrumenty

gitara

Zawód

muzyk, gitarzysta

Powiązania

Czesławem Niemenem, Exodus, De Mono, Houk, Oddział Zamknięty, Deef

Strona internetowa

Marek "Zefir" Wójcicki (ur. w Warszawie) – polski gitarzysta. Nagrywał z Czesławem Niemenem, grupami Exodus, De Mono, Houk, Oddział Zamknięty i Deef.

Wynalazca[potrzebny przypis] techniki krzyżowej, która polega na graniu dwiema rękami (dziesięcioma palcami, nie - jak zwykle ośmioma) na jednym gryfie gitary sześciostrunowej o normalnym stroju (E, H, G, D, A, E). Dźwięk wydobywany jest poprzez postawienie palca na gryfie. W układzie tym ręce są najczęściej skrzyżowane, choć nie zawsze. Stąd nazwa - granie krzyżowe. Technika ta daje niezależność każdej z rąk, zarówno pod względem rytmicznym jak i melodycznym. Artysta może w każdej chwili przejść do grania kostką, ponieważ gitara nie jest przestrojona.

W 1999 roku Polskie Nagrania wydały płytę "Zefir Solo", na której Marek Zefir Wójcicki gra swoją autorską techniką i jest to pierwsze w Polsce wydawnictwo tego typu.

Uczęszczał do Średniej Szkoły Muzycznej im. Józefa Elsnera przy ul. Miodowej w Warszawie w klasie kontrabasu. Otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy.

Był zapraszany do występów zagranicznych m.in. w Londynie i Berlinie (klub Flöz Quasimodo).

W 1997 roku założył zespół Zefir Band z Krzysztofem Ostasiukiem (śpiew).

Zespół Marka "Zefira" Wójcickiego, w skład którego wchodzą też Wojciech Ruciński (gitara basowa) i Cezary Dąbrowski (perkusja) gra koncerty pod nazwą Zefir Trio.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]