Margit Sandemo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Margit Sandemo
Ilustracja
Margit Sandemo w 2010 roku
Data i miejsce urodzenia 23 kwietnia 1924
Østre Toten, Norwegia
Narodowość norweska, szwedzka
Język norweski, szwedzki
Dziedzina sztuki romans, kryminał, powieść historyczna, fantastyka
Ważne dzieła
Strona internetowa
Margit Sandemo na targach książki w Göteborgu, 2005

Margit Sandemo (ur. 23 kwietnia 1924 w Østre Toten w okręgu Oppland w Norwegii) – norweska pisarka pisząca po szwedzku, autorka popularnej serii Saga o Ludziach Lodu. Jej książki łączą w sobie romans, kryminał, powieść historyczną i fantastykę.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Margit Sandemo jest drugą córką Norwega Andersa Underdala i Szwedki Elsy Reuterskiöld, miała siostrę Evę i trzech braci: Andersa, Axela i Embrika. Wychowywała się najpierw w Norwegii, a potem w Szwecji.

Po wojnie wróciła do Valdres, gdzie poznała Asbjørna Sandemo, za którego wyszła za mąż w Strängnäs w Szwecji 29 marca 1946. Urodziło im się troje dzieci, córka Tove oraz dwaj synowie, Henrik i Bjørn. Asbjørn Sandemo zmarł w 1999 roku.

Margit Sandemo zaczęła pisać po czterdziestym roku życia. Pierwszą książkę De tre friarna (Fatalna miłość) zakupiło czasopismo, gdzie ukazywała się w odcinkach.

Choć Margit Sandemo mieszka w Norwegii, jej powieści są w większości oryginalnie pisane po szwedzku i tłumaczone na norweski.

Napisała blisko 150 książek[1].

W Polsce książki Margit Sandemo ukazały się nakładem wydawnictwa Pol-Nordica w 1992 roku oraz w 2008 roku, nakładem wydawnictwa Axel Springer jako kolekcja gazety Fakt.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Serie[edytuj | edytuj kod]

Samodzielne powieści[edytuj | edytuj kod]

Książki faktograficzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Margit Sandemo w bazie Filmweb