Maria Baliszewska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Baliszewska
z domu Polanowska
Data i miejsce urodzenia 10 września 1947
Sandomierz
Zawód, zajęcie etnomuzykolożka, dziennikarka
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Maria Krystyna Baliszewska z domu Polanowska (ur. 1947 w Sandomierzu[1][2]) – etnomuzykolożka, dziennikarka, założycielka Radiowego Centrum Kultury Ludowej w 1994.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W Polskim Radiu od 1973, kiedy to tuż po ukończeniu studiów (Uniwersytet Warszawski, magisterium 1973) rozpoczęła pracę w Redakcji Muzyki Ludowej. Radio i kultura ludowa stały się jej pasją w 1968 podczas obozu etnograficznego koło Łęczycy. Szefuje Centrum Kultury Ludowej, a wcześniej Redakcji Muzyki Ludowej od 1982 (z przerwą trzyletnią, gdy Redakcja została rozwiązana w stanie wojennym).

Od 1998 jest koordynatorem Europejskiej Unii Radiowej ds. muzyki tradycyjnej i folkowej. Z jej inicjatywy w 1998 powstał Folkowy Festiwal Polskiego Radia „Nowa Tradycja” i płytowa seria wydawnicza Muzyka źródeł – kolekcja muzyki ludowej Polskiego Radia docelowo zawierająca 25 płyt (których części jest autorką), a także płyty Pod Tatrami, Polskie instrumenty ludowe (seria Ocora) oraz Welcome Europe (2004), z okazji wejścia Polski do EU. Organizatorka dwóch festiwali folkowych Europejskiej Unii Radiowej w 1995 w Zakopanem i w 2005 w Gdańsku. Jest autorką wielu tysięcy audycji o tematyce etnicznej, tradycyjnej, ludowej, folkowej i wielu tysięcy nagrań terenowych, festiwalowych, studyjnych.

Jest laureatką Złotego Mikrofonu (1993), nagrody specjalnej Fundacji Kultury (1998), medalu Zygmunta Glogera (2003), nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2007 w dziedzinie upowszechniania kultury oraz Nagrody im. Oskara Kolberga (2014)[3].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]