Maria Bernard Kubicki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Bernard
Piotr Maria Bernard Kubicki
Piotr Kubicki
biskup
Ilustracja
Herb Maria Bernard
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 9 września 1948
Lipka, Polska
Ordynariusz diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP
Okres sprawowania 2010–2011
Zastępca biskupa diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów
Okres sprawowania od 22 sierpnia 2011
Wyznanie starokatolickie
Kościół Starokatolicki Mariawitów
Prezbiterat 9 grudnia 1984
Nominacja biskupia 18 sierpnia 2009
Sakra biskupia 20 czerwca 2010
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 20 czerwca 2010
Miejscowość Płock
Miejsce Świątynia Miłosierdzia i Miłości
Konsekrator Michał Maria Ludwik Jabłoński
Współkonsekratorzy Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski
André Le Bec
Antoni Maria Roman Nowak

Bp Piotr Maria Bernard Kubicki (ur. 9 września 1948 w Lipce) – polski biskup starokatolicki, zastępca biskupa diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, członek Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, reprezentant Kościoła w Komitecie Krajowym Towarzystwa Biblijnego w Polsce, proboszcz parafii Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Lipce, działacz ekumeniczny, z wykształcenia także prawnik.

Biogram[edytuj | edytuj kod]

Maria Ludwik Jabłoński i Maria Bernard Kubicki, w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku

Bp Piotr Maria Bernard Kubicki ukończył Szkołę Podstawową w Niesułkowie, następnie podjął kształcenie w Liceum Ogólnokształcącym w Brzezinach. Następnie ukończył prawo i administrację na Uniwersytecie Łódzkim, wtedy podjął decyzję o wstąpieniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 9 grudnia 1984 został wyświęcony na kapłana, następnie objął probostwo w swojej rodzinnej parafii Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Lipce. 18 sierpnia 2009 został wybrany na biskupa lubelsko-podlaskiego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Na mocy decyzji Rady Kościoła Starokatolickiego Mariawitów z 14 września 2009, konsekracja biskupia odbyła się 20 czerwca 2010 w Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku. W uroczystości uczestniczyli wszyscy biskupi mariawiccy, liczne duchowieństwo, a także goście ekumeniczni: bp sen. Bernhard Heitz – z Kościoła Starokatolickiego w Austrii (reprezentant Unii Utrechckiej), ks. dziek. Henryk Dąbrowski – z Kościoła Polskokatolickiego w RP (reprezentant bp prof. dra hab. Wiktora Wysoczańskiego), ks. Anatol Szydłowski i ks. Eliasz Tarasiewicz – z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Henryk Seweryniak – z Kościoła Rzymskokatolickiego. Uroczystość uświetnił chór i orkiestra z parafii Lipka, w której bp M. Bernard od 26 lat jest proboszczem.

Mimo objęcia zwierzchnictwa nad diecezją lubelsko-podlaską bp Piotr Maria Bernard Kubicki pozostawał proboszczem parafii Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Wojciecha w Lipce znajdującej się w innej diecezji. Od 22 sierpnia 2011 na mocy postanowienia II sesji Kapituły Generalnej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów jest zastępcą biskupa diecezji śląsko-łódzkiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]