Niesułków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Niesułków
Kościół św. Wojciecha w Niesułkowie
Kościół św. Wojciecha w Niesułkowie
Państwo  Polska
Województwo łódzkie
Powiat zgierski
Gmina Stryków
Sołectwo Niesułków
Strefa numeracyjna (+48) 42
Kod pocztowy 95-010
Tablice rejestracyjne EZG
SIMC 0416114
Położenie na mapie gminy Stryków
Mapa lokalizacyjna gminy Stryków
Niesułków
Niesułków
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zgierskiego
Niesułków
Niesułków
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Niesułków
Niesułków
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Niesułków
Niesułków
Ziemia51°53′13″N 19°39′32″E/51,886944 19,658889

Niesułkówwieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, w gminie Stryków.

Niesułków położony jest w dolinie Mrożycy, w odległości 5 kilometrów od Strykowa, przy drodze wojewódzkiej nr 708 prowadzącej z tego miasta do Brzezin.

Wieś biskupstwa włocławskiego w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI wieku[1]. Do 1954 istniała gmina Niesułków. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do ówczesnego województwa łódzkiego. Obecnie Niesułków leży na północnej granicy Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Wyznania[edytuj | edytuj kod]

W Niesułkowie znajduje się kościół, będący siedzibą rzymskokatolickiej parafii św. Wojciecha. Proboszczem parafii jest ks. Adam Bajer.

W miejscowości znajduje się również kaplica domowa pod wezwaniem św. Marii Franciszki (Niesułków 48), będąca siedzibą parafii Kościoła Katolickiego Mariawitów. Większość mieszkańców Niesułkowa to jednak wierni Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, którzy należą do parafii św. Wojciecha i Matki Bożej Szkaplerznej w pobliskiej Lipce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś Niesułków wymieniana jest w dokumentach od końca XIII wieku. Pierwsza wzmianka pochodzi bowiem z 1281. W 1332 książę łęczycki Władysław nadał Niesułków wraz z drugą wsią – Łodzią, w wieczyste władanie biskupom kujawskim. Początkowo należał Niesułków do dóbr kościelnych w Wolborzu. W wieku XVI powstał samodzielny klucz niesułkowski, do którego należała także Łódź. W tym czasie był w Niesułkowie dwór biskupi, w którym w czasie lustracji zatrzymywali się lustratorzy dóbr biskupich, a gościli w nim także biskupi kujawscy. Podobno do dziś zachowały się jeszcze fundamenty owego dworu. Parafia niesułkowska erygowana została przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnkę już w XIII wieku. Z Niesułkowa pochodziła rodzina Elżanowskich. Piotr Elżanowski herbu Sępia Głowa, napoleończyk, uczestnik wyprawy na Moskwę w 1812. Jego syn, Seweryn Elżanowski, był uczestnikiem powstania wielkopolskiego (1848) i powstania styczniowego (1863) oraz obrony Paryża przed Prusakami w 1871. Po pierwszej wojnie światowej majątek ziemski w Niesułkowie należał do Bucewiczów, Martensów i w końcu do rodziny Łozickich.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Drewniany kościół pod wezwaniem św. Wojciecha[2], fundacji włocławskiej, pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Jest świątynią jednonawową, konstrukcji zrębowej, oszalowany; składa się z rozbudowanego prezbiterium, nawy głównej oraz części frontowej. Dach dwuspadowy gontowy. Kościół był restaurowany około 1934 i 1948. Stare organy, a także pięknie rzeźbione konfesjonały, zostały w czasie I wojny światowej zrabowane przez Niemców. W głównym ołtarzu, barokowym z połowy XVII wieku, widnieje obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. Na drewnianym stropie w barwnej polichromii ujęte są sceny z Nowego Testamentu. Na ścianie marmurowej zakrystii umieszczone są tablice poświęcone pamięci miejscowych obywateli ziemskich.

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

W tej niewielkiej miejscowości znajduje się klub sportowy LKS Niesułków, który powstał w latach 60., rozwiązany w latach 90., jednak na nowo utworzony w 2002, głównie z inicjatywy młodzieży z Niesułkowa i pobliskich miejscowości.

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 67.
  2. NID: Rejestr zabytków nieruchomych, województwo łódzkie. [dostęp 24 listopada 2010].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]