Maria Szulc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Szulc
Data i miejsce urodzenia

20 czerwca 1917
Piotrogród

Data i miejsce śmierci

13 grudnia 2001
Warszawa

Zawód, zajęcie

chemik, hipnolog

Narodowość

polska

Maria Szulc (ur. 20 czerwca 1917 w Piotrogrodzie, zm. 13 grudnia 2001 w Warszawie) − polska chemiczka, hipnolożka, pionierka analgezji hipnotycznej w Polsce, pracownik naukowy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Maria Szulc urodziła się w rodzinie inteligenckiej w Piotrogrodzie[1].

W latach 50. zorganizowała Zakład Chemii (obecnie Zakład Biochemii i Biologii) w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i została jego pierwszym kierownikiem[2]. Wkrótce wstąpiła do Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika, gdzie wraz z doktorem Franciszkiem Chmielewskim założyła sekcję bioelektroników. W ramach tej działalności wygłaszała odczyty, a także demonstrowała hipnozę werbalną[1]. Nawiązała kontakt z Leonidem Wasiliewem[1], za którego namową wzięła udział w konferencji naukowej z dziedziny hipnologii w Jenie w roku 1966.

Rozpoczęła badania nad wpływem hipnozy na ludzki organizm oraz jej zastosowaniem w analgezji i leczeniu. W ramach Planu Prac Naukowych Wyższych Szkół Wychowania Fizycznego i Instytutu Naukowego Kultury Fizycznej na lata 1966-1970 opublikowała pracę naukową związaną ze zjawiskiem alkoholizmu, pt. „Zmiany biochemiczne w organizmie pod wpływem alkoholu”.

Z czasem zaczęła wykorzystywać hipnozę do leczenia nerwic, wad wymowy, uzależnień, nieumiejętności koncentracji etc. W latach 60. nawiązała współpracę z doktorem Ryszardem Kobosem, a w 1966 roku rozpoczęła pracę jako hipnolog w Ośrodku Chirurgii Estetycznej w Warszawie.

W 1975 roku za osiągnięcia w dziedzinie hipnozy, nadano jej honorowe członkostwo Międzynarodowego Stowarzyszenia Naukowców (Honorary Membership Status in The Intemational Society).

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • Spotkania z podświadomością, 1981
  • Potęga podświadomości, 1994
  • Wyzwolenie od lęków alkoholu za pomocą sił psychicznych, 2000

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Profesor Maria Szulc: Historia. gabinet-hipnozy.pl. [dostęp 2014-07-04].
  2. Historia Zakładu Biochemii i Biologii. AWF w Warszawie. [dostęp 2016-10-09].