Maria Wisnowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maria Wisniewska
Ilustracja
Data urodzenia 23 grudnia 1861
Data i miejsce śmierci 1 lipca 1890
Warszawa, Polska
Zawód aktorka
Grób Marii Wisnowskiej

Maria Julia Wisnowska (ur. 23 grudnia 1859, zm. 1 lipca 1890) – polska aktorka teatru dramatycznego.

Była córką Emilii z Hoffmanów[a] i Oswalda Wisnowskiego. Najczęściej grała role femme fatale w komediach i melodramatach w warszawskich teatrach, deklamowała wiersze na koncertach w salonach Towarzystwa Muzycznego.

Została zastrzelona w Warszawie, w kamienicy przy ul. Nowogrodzkiej 14 w nocy z 30 czerwca na 1 lipca przez Aleksandra Barteniewa – swojego kochanka, oficera gwardii carskiej. Była wtedy u szczytu kariery aktorskiej.

Pochowana została na Powązkach w alei katakumbowej. Pomnik nad jej grobem wykonał Bolesław Syrewicz. Historia burzliwego romansu i owianego do dziś tajemnicą morderstwa zainspirowała wielu autorów – Julij Jelec, pułkowy kolega Barteniewa napisał prawdopodobnie w 1891 roku romans w trzech częściach Choroba wieku, w roku 1925 późniejszy laureat Nagrody Nobla, Iwan Bunin, stworzył Sprawę korneta Jełagina. Kanwą powieści były akta procesu wydane w 1891 roku w Petersburgu. Twórcą romansu Maria Wisnowska w więzach tragicznej miłości był Stanisław Antoni Wotowski. W roku 1974 Władysław Terlecki napisał Czarny romans. Agata Tuszyńska jest autorką biografii Wisnowskiej Wisnowska (1990) i Maria Wisnowska. Jeśli mnie kochasz – zabij (2003). W 2003 r. powstał film na motywach zabójstwa pt. Igra w modern (Игра в модерн) w reż. Maksima Korostyszewskiego i Igora Efimowa.

Uwagi

  1. W sprawozdaniu sądowym (s. 7) podane imię i nazwisko matki Marii Wisnowskiej to Emilia Kicińska. Po śmierci ojca Marii, Emilia wyszła powtórnie za mąż za Ratysława Kicińskiego

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]