Marian Skrzypczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiony
Marian
prezbiter
męczennik
Data i miejsce urodzenia

15 kwietnia 1909
Janowiec Wielkopolski

Data i miejsce śmierci

5 października 1939
Płonkowo

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Szczególne miejsca kultu

Płonkowo

Marian Skrzypczak[1] (ur. 15 kwietnia 1909 w Janowcu Wielkopolskim, zm. 5 października 1939 w Płonkowie) – błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, polski kapłan katolicki archidiecezji gnieźnieńskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po maturze (uczęszczał do gimnazjum w Żninie) wstąpił do seminarium duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie otrzymał 15 czerwca 1935 z rąk biskupa Antoniego Laubitza. Mszę prymicyjną odprawił w kościele św. Michała Archanioła w Gnieźnie. Po święceniach mianowany wikariuszem w Rogowie. W czasie II wojny światowej ksiądz Marian był wikarym w Płonkowie. Pozostał w parafii, świadomy grożącego niebezpieczeństwa. 5 października 1939 grupa bandytów wdarła się na plebanię oskarżając księdza o namawianie do zabijania Niemców. Bity kablami i zraniony bagnetem w nogę, został zrzucony ze stromych schodów. Bandyci kazali mu uciekać w stronę wsi. Gdy kulejący dobiegał do drzwi zakrystii, strzelili do niego trzy razy. Po znalezieniu ciała zamordowanego księdza, miejscowi parafianie urządzili mu pogrzeb.

Beatyfikowany został w grupie 108 błogosławionych męczenników 13 czerwca 1999 r. przez świętego papieża Jana Pawła II w Warszawie podczas przedostatniej pielgrzymki do Ojczyzny.

5 grudnia 2006 dokonano rekognicji relikwii Bł. Mariana Skrzypczaka z cmentarza parafialnego w Płonkowie do kościoła, oraz dokonano ekshumacji zwłok. Znalezione szczątki po oczyszczeniu i dezynfekcji umieszczono w podwójnej trumience - relikwiarzu - i procesyjnie przeniesiono do Kościoła Parafialnego w Płonkowie, gdzie umieszczono je w marmurowym ołtarzu[2].

Dniem jego pamięci liturgicznej jest 5 października.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Ludwik Gładyszewski, Wierny pasterz, Bł. Marian Skrzypczak, Kapłan i Męczennik, Gaudentinum, 2008
  2. Rekognicja relikwii. „Przewodnik Katolicki”. 52, s. 7, 2006-12-24. Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha. ISSN 0137-8384. (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]