Marie Simon-Pierre Normand

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marie Simon-Pierre Normand
zakonnica
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 1961
Cambrai

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Inkardynacja

Małe Siostry Macierzyństwa Katolickiego

Śluby zakonne

Marie Simon-Pierre Normand[1] (ur. ok. 1961[2] w Cambrai) – francuska zakonnica z zakonu Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego i położna. Jej wyzdrowienie z choroby Parkinsona zostało uznane przez Kościół katolicki jako cud za sprawą papieża Jana Pawła II, co było koniecznym warunkiem do beatyfikacji, która odbyła się 1 maja 2011.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

U siostry Marie Simon-Pierre rozpoznano w 2001 roku chorobę Parkinsona, na którą cierpiał również Jan Paweł II[3]. Objawy dotyczyły lewej kończyny górnej i dolnej. Leczenie, które miało przynieść poprawę, pogorszyło jej stan[3]. Dodatkowo, jej stan pogorszył się gwałtownie krótko po śmierci Jana Pawła II w kwietniu 2005[1]. Chora, która była leworęczna, nie mogła pisać czytelnie. Po zapowiedzeniu przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego przez następcę zmarłego papieża, 13 maja 2005, siostry rozpoczęły całodzienne modlitwy za wstawiennictwem Jana Pawła II[3].

W nocy z 2 na 3 czerwca 2005, a więc dokładnie dwa miesiące po śmierci papieża, drżenie i niedowład kończyn ustąpiły[1][2]. Neurolog, leczący pacjentkę od lat, stwierdził, że wszystkie objawy choroby wycofały się[3]. Z punktu widzenia medycznego istnieje możliwość, że był to przypadek błędu diagnostycznego, aczkolwiek zespół parkinsonowski, mimo zbliżonych objawów, jest (w przeciwieństwie do choroby Parkinsona) uleczalny[potrzebny przypis]..

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Johannes Paul II. wird selig gesprochen. Radio Watykańskie. [dostęp 2014-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-01-14)]. (niem.).
  2. a b Frankreich: Geheilte Ordensfrau spricht. Radio Watykańskie. [dostęp 2014-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-03-30)]. (niem.).
  3. a b c d Speed and strictness in the cause of John Paul II’s Beatification. L'Osservatore Romano. [dostęp 2014-03-28]. (ang.).