Marija Uspienska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Marija Uspienskaja)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marija Uspienska
Marija Uspienska
Marija Uspienska
Imię i nazwisko Мария Успенская
Data i miejsce urodzenia 29 lipca 1876
Rosja Tuła
Data i miejsce śmierci 29 lipca 1949
Stany Zjednoczone Los Angeles

Marija Uspienska (ros. Мария Успенская, znana w USA jako Maria Ouspenskaya; ur. 29 lipca 1876, zm. 3 grudnia 1949) - rosyjska aktorka nominowana do Oscara w 1936.

Uspienska zdobyła uznanie jako aktorka teatralna w Rosji, a pod koniec życia jako gwiazda filmowa w Hollywood. Urodziła się w Tule. Studiowała śpiew w Warszawie i aktorstwo w Moskwie. Zagrała wiele ról w moskiewskim teatrze. Pracowała tutaj pod kierunkiem reżysera Konstantina Stanisławskiego, który pracował nad jej grą aktorską. Z moskiewską grupą teatralną podróżowała po Europie i USA. W 1922 postanowiła pozostać w Nowym Jorku, gdzie grywała na Broadwayu. W 1929 założyła własną szkołę aktorską School of Dramatic Art. Uczęszczała do niej również późniejsza zdobywczyni Oscara Anne Baxter

Uspienska, mimo że już w Rosji zagrała w kilku niemych filmach, wystąpiła na dużym ekranie w USA, dopiero wtedy, gdy jej szkoła aktorska miała kłopoty finansowe. Jej pierwszą rolą w Hollywood był film Dodsworth z 1936. Za ten film została nominowana do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. W 1939 otrzymała drugą nominację za film Ukochany (Love Affair). Jednak jej największą rolą jest postać Malevej w filmie Wilkołak Curta Siodmaka. Pomimo dwóch nominacji do nagród Akademii Uspienska została zapamiętana z ról w filmach Frankenstein spotyka Człowieka Wilka oraz Tarzan i Amazonki.

Zginęła tragiczną śmiercią w pożarze: zasnęła z papierosem w ustach, jej dom zapalił się, a ona zmarła w wyniku obrażeń.

Linki zewnętrzne[edytuj]