Mariusz Dzierżawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mariusz Dzierżawski
Ilustracja
Mariusz Dzierżawski (2013)
Data i miejsce urodzenia 11 marca 1956
Cieszyn
Zawód, zajęcie działacz społeczny
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki

Mariusz Andrzej Dzierżawski (ur. 11 marca 1956 w Cieszynie)[1] – polski polityk, przedsiębiorca i działacz społeczny, samorządowiec. Były prezes Stronnictwa Polityki Realnej, wcześniej wiceprezes Unii Polityki Realnej. W drugiej połowie lat 90. XX w. działał w Warszawskim Komitecie Walki z Pornografią[2]. Działacz pro-life. Założyciel Fundacji Pro – prawo do życia[3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest szóstym z sześciorga dzieci Anieli i Janusza Dzierżawskich, nauczycieli szkół rolniczych. Urodził się w Cieszynie, a od 1960 mieszkał z rodziną w Brwinowie[potrzebny przypis] pod Warszawą, gdzie zdał maturę w miejscowym liceum. W 1978 ukończył studia na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego[potrzebny przypis]. W latach 1983–2000 prowadził firmę budowlaną[potrzebny przypis], a od 2000 był menedżerem w branży poligraficznej[potrzebny przypis].

Jego bratem był Krzysztof Dzierżawski[potrzebny przypis], a dziadkiem stryjecznym Aleksander Dzierżawski[potrzebny przypis].

Działalność polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1991 wstąpił do UPR, z jej ramienia kandydował wówczas do Senatu. W 1993 był przewodniczącym Rady Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie[4]. Do 1995 był wiceprezesem UPR. W styczniu 1996 w wyniku rozłamu w Unii Polityki Realnej stanął na czele nowej formacji Stronnictwo Polityki Realnej[5] (która zakończyła działalność pod koniec lat 90.). W 1997 ponownie kandydował do Senatu. W latach 2002–2006 ponownie był przewodniczącym rady Konstancina-Jeziorny (mandat uzyskał z listy komitetu Prawo-Obywatel-Sprawiedliwość), nie ubiegał się o reelekcję. W 2014 był kandydatem na prezydenta Warszawy z ramienia komitetu Warszawa dla Rodziny (jego częścią był m.in. Ruch Narodowy, z UPR w składzie), otrzymując około 1,5% głosów w pierwszej turze[6].

Działalność społeczna[edytuj | edytuj kod]

Organizator kampanii antyaborcyjnych Fundacji Pro, między innymi wystawy „Wybierz Życie” eksponowanej w ponad 300 miejscowościach w Polsce, licznych pikiet antyaborcyjnych i społecznych akcji ustawodawczych na rzecz zakazu aborcji[7]. Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji”[8][9]. Akcje Fundacji wywołują mocny sprzeciw zwolenników aborcji i mobilizację jej przeciwników. W 2011 projekt ustawy antyaborcyjnej (Dzierżawski stał na czele komitetu popierającego projekt) uzyskał ponad 450 000 podpisów poparcia[10].

Dzierżawski był zatrzymany przez policję podczas Przystanku Woodstock 2012, jednak sąd oddalił skierowane pod jego adresem zarzuty, a Dzierżawski złożył skargę na bezpodstawne zatrzymanie[11].

Za „konsekwentne uświadamianie społeczeństwu konieczności ochrony życia nienarodzonych dzieci” w czerwcu 2013 został nominowany do nagrody Kongresu Mediów Niezależnych[12].

W lipcu 2013 jako zastępca pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Stop aborcji” podkreślił, że dzieci obciążone wadami genetycznymi mają taką samą godność jak każdy inny człowiek. „Żadna choroba nie upoważnia do zabicia człowieka”[13][14].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]