Przejdź do zawartości

Maroko (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maroko
Morocco
Ilustracja
Gatunek

melodramat

Data premiery

14 listopada 1930

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

92 min

Reżyseria

Josef von Sternberg

Scenariusz

Jules Furthman

Główne role

Marlene Dietrich
Gary Cooper
Adolphe Menjou

Muzyka

Karl Hagos

Produkcja

Hector Turnbull

Wytwórnia

Paramount Pictures

Dystrybucja

Paramount

Marlene Dietrich
Gary Cooper

Maroko (Morocco) – amerykański film z 1930 roku, wyreżyserowany przez Josefa von Sternberga. Został zrealizowany w erze Pre-Code.

O filmie

[edytuj | edytuj kod]

Główne role w filmie zagrali Gary Cooper, wówczas już jeden z najsłynniejszych aktorów w USA, i nieznana tam jeszcze Marlena Dietrich. Był to drugi film, nad którym von Sternberg i Dietrich pracowali razem, po wydanym kilka miesięcy wcześniej Błękitnym aniele. Maroko to jednak pierwsza amerykańska produkcja w ich dorobku, efekt kontraktu z Paramount Pictures. Scenariusz powstał na podstawie powieści Amy Jolly Jules'a Furthmana i pierwotnie taki tytuł miała nosić produkcja[1]. Akcja toczy się w rejonach północnej Afryki, jednak filmu nie kręcono w naturalnej scenerii – egzotyczne krajobrazy Maroka odtworzono w warunkach studyjnych[2]. Marlena Dietrich w trakcie kręcenia filmu nie władała jeszcze językiem angielskim w wystarczającym stopniu i całą swoją rolę opanowała fonetycznie[2].

Film pierwotnie zaprezentowano w USA 14 listopada 1930, natomiast ogólnoamerykańska jego premiera miała miejsce 6 grudnia tego samego roku[3]. Okazał się wielkim sukcesem i utorował Marlenie Dietrich drogę do światowej kariery. Aktorka za swoją kreację otrzymała w 1931 roku jedyną w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Łącznie film dostał cztery nominacje do tej nagrody, za najlepszą scenografię (Hans Dreier), najlepsze zdjęcia (Lee Garmes) i najlepszą reżyserię (Josef von Sternberg)[4].

Maroko uznaje się dziś za jeden z najważniejszych filmów w dziejach kina. Słynie on z wizerunku, jaki Marlena Dietrich przedstawiła w nim: uwodzicielskiej kobiety, jednak pełnej męskich cech. Do historii przeszedł image aktorki ubranej w męski frak i cylinder. Maroko to także pierwszy film w historii kinematografii, w którym pokazany został pocałunek dwóch kobiet[5] – wywołało to wówczas spore kontrowersje[6].

Fabuła

[edytuj | edytuj kod]

Marlena Dietrich gra w filmie rolę piosenkarki kabaretowej Amy Jolly, występującej w Maroku z kabaretem Lo Tinto. Wśród jej publiczności zjawia się żołnierz Legii Cudzoziemskiej Tom Brown (w tej roli Gary Cooper). Oboje zakochują się w sobie, jednak Amy waha się pomiędzy uczuciem do niezbyt zamożnego żołnierza a dostatnim życiem u boku milionera, granego przez Adolphe Menjou. Tom w końcu zostaje wysłany na kolejną misję. Film kończy się słynną już sceną, pokazującą Amy biegnącą boso poprzez pustynię, podążającą za oddalającym się pułkiem ukochanego.

Obsada

[edytuj | edytuj kod]
Źródło Ocena
AllMovie 4/5 gwiazdek[7]
Eye for Film 3/5 gwiazdek[8]
VideoVista 6/10 gwiazdek[9]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Alexander Walker: Dietrich. Nowy Jork: Harper & Row, 1984, s. 80.
  2. a b Uśmiech – to wszystko, co mam – Recenzja filmu Maroko (1930). www.filmweb.pl. [dostęp 2011-01-10]. (pol.).
  3. Morocco (1930) – Release dates. www.imdb.com. [dostęp 2011-01-10]. (ang.).
  4. Morocco > Awards. www.allmovie.com. [dostęp 2011-01-10]. (ang.).
  5. Boska Marlena. kobiety-kobietom.com. [dostęp 2011-01-11]. (pol.).
  6. Maroko (1930) Film w Kinoskop.pl. www.kinoskop.pl. [dostęp 2011-01-11]. (pol.).
  7. Hal Erickson: Morocco > Review. www.allmovie.com. [dostęp 2011-01-10]. (ang.).
  8. Leanne McGrath: Morocco Movie Review (1930). www.eyeforfilm.co.uk. [dostęp 2011-01-11]. (ang.).
  9. Paul Higson: morocco – review at videovista. www.videovista.net. [dostęp 2011-01-11]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]