Marsz Śledzia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mapa Zatoki Puckiej z zaznaczoną Rybitwią Mielizną
Uczestnicy XIII Marszu Śledzia idący Rybitwią Mielizną

Marsz Śledzia − odbywający się z inicjatywy dra Radosława Tyślewicza od 2002 roku marsz pieszy o długości ok. 12 km, biegnący po Rybitwiej Mieliźnie (zwanej także Ryfem Mew) w Zatoce Puckiej, pomiędzy Kuźnicą i Rewą.

Według organizatora, marsz jest organizowany w celu przywrócenia obszaru dla bezpiecznej turystyki i rekreacji oraz w celu zapoznania uczestników marszu z zasadami bezpiecznego wypoczynku na wodzie, a także z przyrodą na Ryfie Mew[1]. Marsz odbywa się pod patronatem lokalnych władz samorządowych gmin Jastarnia i Kosakowo oraz Gdyni, a także Prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Obecnie formalnym organizatorem marszu jest Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa.

Marsz jest krytykowany przez organizacje ekologiczne. Według organizacji WWF organizatorzy marszu pomijają fakt, że Ryf Mew jest częścią morskich obszarów programu Natura 2000, a ponadto jest siedliskiem ptaków i ostoją fok. Według tej organizacji marsz wiodący przez te tereny jest zagrożeniem dla przyrody[2], a uczestnicy marszu rozdeptują naturalne schronienie wielu gatunków zwierząt, takich jak foki, łabędzie, kormorany, mewy, rybitwy, czaple, sieweczki, biegusy i kaczki[3]. Impreza była również krytykowana przez prof. Krzysztofa Skórę, dyrektora Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Helu, według którego marsz jest happeningiem, który może przyciągnąć innych, nielegalnych naśladowców[3]. Według informacji Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING okolice Ryfu Mew są żerowiskiem dla od kilku do kilkunastu tysięcy ptaków migrujących. Według danych tej organizacji na graniczącym z Ryfem Mew Szpyrku Rewskim dawniej obserwowano kilka tysięcy ptaków siewkowatych, jednak od czasu rozpoczęcia wykorzystywania tego obszaru na cele turystyczne ptaki te zniknęły[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Ginalski: Marsze śledzi przez Ryf Mew. pracownia.org.pl. [dostęp 2015-11-29].
  2. WWF: Marsz Śledzia zagraża przyrodzie. ekologia.pl. [dostęp 2015-11-29].
  3. a b Maciej Sandecki: Ekolodzy nie chcą Marszu Śledzia. trojmiasto.wyborcza.pl. [dostęp 2015-11-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]