World Wide Fund for Nature

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Panda wielka jest symbolem WWF

World Wide Fund for Nature (WWF, dawniej World Wildlife Fund) – tłum. „Światowy Fundusz na rzecz Przyrody” to organizacja pozarządowa powstała w 1961 roku jako organizacja ekologiczna o charakterze międzynarodowym. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja została powołana do życia 29 kwietnia 1961 roku (pierwsze biuro powstało 11 września 1961 roku w Morges w Szwajcarii). Na pomysł jej utworzenia wpadł dyrektor generalny UNESCO sir Julian Huxley, który podczas podróży do Afryki dostrzegł, że zniszczenie środowiska i nieograniczone polowania mogą wkrótce doprowadzić do wymarcia niezwykłej fauny tego kontynentu. Ideę utworzenia międzynarodowej fundacji, która zajmowałaby się ochroną przyrody, poparli ornitolog Max Nicholson i wiceprezydent IUCN sir Peter Scott, który zaprojektował logo WWF – czarno-białą pandę. Siedzibą organizacji stała się Szwajcaria. Z czasem zaczęły również powstawać narodowe oddziały fundacji w wielu krajach świata.

Od początku swojego istnienia WWF gromadzi fundusze niezbędne do ochrony przyrody, oraz promuje edukację i badania, które służyłyby ocaleniu najbardziej zagrożonych gatunków i siedlisk na Ziemi. Zadaniem fundacji jest nie tylko ochrona ginących zwierząt, ale także przeciwdziałanie zniszczeniu środowiska naturalnego. W latach 80. XX wieku, wspólnie z IUCN oraz UNEP, WWF stworzył Światową Strategię w Zakresie Ochrony Przyrody, którą podpisał Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych. Strategia, opublikowana jednocześnie w 34 stolicach świata, stała się podstawą kompleksowego spojrzenia na ochronę środowiska oraz zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych naszej planety.

Stowarzyszenie zatrudnia około 4500 pracowników na całym świecie.

Spór z World Wrestling Federation[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku, World Wide Fund of Nature oskarżył World Wrestling Federation (teraz nazwana World Wrestling Entertainment) o nielegalną działalność handlową. Obydwa stowarzyszenia używały takiego samego skrótu – WWF od końca 1979 roku. Organizacja ekologiczna starała się udowodnić, że organizacja zapaśnicza pogwałciła porozumienie z 1994 o użyciu inicjałów WWF na arenie międzynarodowej.

10 sierpnia 2001 roku Sąd Najwyższy w Wielkiej Brytanii wydał orzeczenie na mocy którego organizacji ekologicznej World Wildlife Fund zostało przyznane prawo do użycia abrewiatury WWF. Federacja Międzynarodowa Wrestlingu złożyła apelację od wyroku w październiku 2001 roku. Jednakże sąd nie uznał roszczeń World Wrestling Federation wskutek czego zostało im odebrane prawo do korzystania z adresu strony internetowej wwf.com, która została przeniesiona na adres wwe.com. Od tamtej pory organizacja Wrestlingu korzysta ze skrótu WWE co ma oznaczać World Wrestling Entertainment. Ciekawostką w tym procesie może być to, że organizacja World Wide Fund po wygranym procesie sądowym odsprzedała prawo do użytkowania strony wwf.com w prywatne ręce, której właściciel teraz czerpie duże zyski z reklam umieszczanych na stronie, ponieważ w dalszym ciągu adres ten jest często odwiedzany.

WWF w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce WWF podejmuje działania na rzecz ochrony przyrodniczo cennych rzek i lasów, jak również ochrony największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi, a także ssaków bałtyckich: morświnów i fok szarych. Organizacja stara się przeciwdziałać zmianom klimatu i podejmuje walkę z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.

Główną siedzibą WWF w Polsce jest, utworzone w 2000 roku, biuro w Warszawie. WWF posiada status organizacji pożytku publicznego od 2004 roku, nr KRS 0000160673. Dyrektorem naczelnym zarządu w Polsce jest Magdalena Dul Komosińska. W 2012r zysk netto fundacji w Polsce wyniósł 1 005 870,85 PLN [1]

Przyjaciele WWF[edytuj | edytuj kod]

W rozpowszechnianiu i propagowaniu akcji prowadzonych przez WWF Polska pomagają znane twarze show biznesu. Do tych najaktywniejszych i najbardziej rozpoznawanych możemy zaliczyć Macieja Orłosia, Reni Jusis, Kayah, Katarzynę Skrzynecką, Andrzeja Piasecznego, Joannę Jabłczyńską, Krzysztofa Hołowczyca, Maję Ostaszewską, Magdalenę Różczkę, Piotra Najsztuba, Dorotę Wellman czy Marcina Prokopa.

Działalność WWF wspierają również popularne media, poprzez które WWF stara dotrzeć do świadomości ludzi i jeszcze bardziej uwidocznić problemy ekologiczne występujące na obszarach Polski i reszty świata. Należą do nich www.Supermózg.pl, www.gazetaedukacja.pl, www.edulandia.pl czy www.ecoPress.pl

Finansowanie WWF[edytuj | edytuj kod]

Nad doborem inicjatyw WWF zaleconych do finansowania czuwają zespoły specjalistów wraz ze swymi doradcami. Do inicjatyw WWF należy na przykład ochrona amazońskich lasów tropikalnych, lub słoni afrykańskich. Związana jest z tym kwestia finansowania. Część finansów WWF jest inwestowana, by zwiększyć i zabezpieczyć kapitał. Wszystkie pieniądze pochodzą z 3 źródeł: ze składek członkowskich, z dotacji państwowych oraz darów osób prywatnych lub organizacji. WWF pomagają różne kluby przyjaciół, sponsorzy i stowarzyszenia użyteczności publicznej. WWF zwraca się do społeczeństwa za pośrednictwem własnych publikacji książkowych, plakatów, bibliotek, klubów przyjaciół, środków przekazu i reklam.

Prezesi WWF[edytuj | edytuj kod]

 1. Książę Holandii Bernhard (1962–1976)
 2. John H Loudon (1976–1981)
 3. Filip Mountbatten, książę Edynburga (1981–1996)
 4. Syed Babar Ali (1996–1999)
 5. Ruud Lubbers (2000–2000)
 6. Sara Morrison (2000–2001)
 7. Emeka Anyaoku (2001–2010)
 8. Yolanda Kakabadse (2010–obecnie)

Dyrektorzy generalni[edytuj | edytuj kod]

 1. Dr Fritz Vollmar 1962–1978
 2. Charles de Haes 1975–1993
 3. Dr Claude Martin 1993–2005
 4. James P Leape 2005–obecnie

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]