Rewa (województwo pomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł 54°37′58″N 18°30′37″E
- błąd 38 m
WD 54°37'0.1"N, 18°30'0.0"E
- błąd 14 m
Odległość 2017 m
Rewa
wieś
Ilustracja
Cypel Rewski
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Powiat pucki
Gmina Kosakowo
Liczba ludności (2006) 905
Strefa numeracyjna 58
Tablice rejestracyjne GPU
SIMC 0164210
Położenie na mapie gminy Kosakowo
Mapa konturowa gminy Kosakowo, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Rewa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Rewa”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rewa”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Rewa”
Ziemia54°37′58″N 18°30′37″E/54,632778 18,510278
Strona internetowa

Rewa (kaszb. Rewa, niem. Rewa)[1]wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo, między Gdynią a Puckiem, na Kaszubach. Miejscowość z dwoma letnimi kąpieliskami i dwiema przystaniami morskimi dla rybaków (pasy plaży).

Miejscowość o charakterze rybackim (pierwsze zapisy własnościowe: XVI w.x).

W miejscowości znajduje się parafia rzymskokatolicka pw. św. Rocha, należąca do dekanatu Gdynia-Oksywie, archidiecezji gdańskiej.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości wzięła się od rewy, piaszczystej mielizny ciągnącej się od czubka cypla, niemal nieprzerwanie, do brzegu Mierzei Helskiej.

Rewa leży u ujścia Mostowych Błot. Miejscowość w całości znajduje się w Nadmorskim Parku Krajobrazowym i jest objęta specjalnym obszarem ochrony siedlisk „Zatoka Pucka i Półwysep Helski”. Za południową zabudową wsi rozciąga się wzdłuż wybrzeża na południe rezerwat przyrody Mechelińskie Łąki wraz z jego otuliną. Tereny wokół Rewy są objęte obszarem specjalnej ochrony ptaków „Zatoka Pucka”.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

Zachód słońca w Rewie

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Ruch turystyczny związany jest z położeniem. Piaszczysty Cypel Rewski, osłaniający niewielką zatoczkę, sprzyja uprawianiu windsurfingu i kitesurfingu. Rewa stanowi alternatywę dla często zatłoczonych miejskich kąpielisk Trójmiasta. Od 1997 r. w sierpniowe noce można obserwować bioluminescencję w wodzie małej zatoki (ruch ryb lub innych przedmiotów powoduje smugi turkusowego światła) pod wpływem obecności bruzdnic (Alexandrium ostenfeldii)[2].

Nad morzem za cyplem w kierunku Pucka wyznaczono letnie kąpielisko Rewa "Północ" o długości 100 m. Natomiast za cyplem w kierunku Gdyni wyznaczono kąpielisko Rewa "Południe" o długości 100 m[3].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości zostały ustanowiony dwie przystanie morskie dla rybaków[4]:

  • „Rewa I” – pas plaży wschodniej przy zejściu ul. Morskiej
  • „Rewa II” – pas plaży północnej w pobliżu ul. Rybackiej

Rewa posiada połączenie autobusowe komunikacji miejskiej z Gdynią.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kalendarium:

  • 1589 – pierwsza wzmianka na temat osady Riffe. Opat Cystersów Dawid Konarski zezwala na wybudowanie szop rybackich, które miały służyć jako czasowe domostwa rybaków w czasie połowów;
  • 1648 – opat Aleksander Kęsowski nadaje przywilej osadniczy dla rewskich rybaków na wieczystą dzierżawę w zamian za ustaloną daninę;
  • 1772 – osada należąca do klasztoru w Oliwie przybiera nazwę Rewa. Mieszka w niej 14 rybaków i liczba ta z roku na rok wzrasta;
  • 1880 – Rewa liczy już 500 mieszkańców. Staje się portem dla statków pełnomorskich. Rozwija się handel i żegluga towarowa.

Badania archeologiczne prowadzone w Rewie w latach 1979-1980 odkryły osadę kultury rzucewskiej, której ludność trudniła się myślistwem i rybołówstwem.[potrzebny przypis]

Aleja Zasłużonych Ludzi Morza[edytuj | edytuj kod]

Krzyż Morski na Cyplu Rewskim, na końcu Alei Zasłużonych Ludzi Morza

We wsi znajduje się Aleja Zasłużonych Ludzi Morza. Jej geneza sięga 2004 r., kiedy to na Cyplu Rewskim (tzw. Szperku) odsłonięto Krzyż Morski oraz tablice upamiętniające gen. Józefa Hallera, Klemensa Długiego - rewskiego armatora rybackiego oraz Jana Leszczyńskiego - wybitnego wychowawcę kadr morskich. Od tamtej pory każdego roku umieszcza się tu kolejne trzy tablice upamiętniające osoby związane z morzem. Sam krzyż stał się natomiast ważnym znakiem nawigacyjnym. W 2013 roku, kosztem 1,5 mln zł, promenada została rozbudowana: wzdłuż ulicy Morskiej powstał ciąg pieszo-jezdny z kostki brukowej, wyposażony w małą architekturę (pergole, ławki, stojaki na rowery).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr F. Lorentz "Polskie i kaszubskie nazwy miejscowości na Pomorzu Kaszubskiem" (​ISBN 83-60437-22-X​) (​ISBN 978-83-60437-22-3​)
  2. Bałtyk znowu świeci - odkrywcy.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013–05–03)].
  3. Uchwała Nr VIII/38/2011 Rady Gminy Kosakowo z dnia 5 kwietnia 2011 r. (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego z 2011 r. Nr 75 poz. 1575)
  4. Zarządzenie porządkowe Nr 3 Naczelnego Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z 23 września 1991. r. w sprawie ustalenia granic lądowych dla morskich przystani rybackich położonych w obrębie pasa technicznego Urzędu Morskiego w Gdyni (Dz. Urz. Woj. Pomorskiego Nr 19, poz.133, Dz. Urz. Woj. Warmińsko - Mazurskiego Nr 14, poz. 74)