Marwan al-Barghusi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marwan al-Barghusi

Marwan al-Barghusi, (ur. 1958 w Kubar) – palestyński działacz nacjonalistyczny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1958 roku[1]. W wieku 15 lat dołączył do al-Fatah[1]. W 1974 roku został aresztowany przez Izraelczyków pod zarzutem członkostwa w grupie zbrojnej. W więzieniu spędził cztery lata[1]. Po opuszczeniu więzienia był przewodniczącym stowarzyszenia studentów na Uniwersytecie Bir Zajt, gdzie ukończył studia politologiczne[2]. W 1987 roku przyłączył się do pierwszej intifady[1]. Był uznawany za jednego z dowódców intifady na Zachodnim Brzegu[2]. W trakcie powstania został zatrzymany przez Izraelczyków i deportowany do Jordanii[2]. Na tereny palestyńskie pozwolono mu powrócić po siedmiu latach[2]. Od połowy lat 90. dowodził militarną frakcją al-Fatahu Tanzim[1]. W drugiej połowie lat 90. pełnił urząd sekretarza generalnego al-Fatahu na Zachodnim Brzegu, a w 1996 roku wybrany został do Palestyńskiej Rady Ustawodawczej[2].

W 2000 roku skrytykował Jasira Arafata oraz oskarżył służby bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej o korupcję i łamanie praw człowieka[2]. Jeszcze w tym samym roku zorganizował Brygady Męczenników Al-Aksa i Palestyńskie Siły Narodowe i Islamskie[2]. W 2001 roku przeżył zamach zorganizowany przez izraelskie służby[1]. W kwietniu 2002 roku został schwytany przez Izraelczyków i skazany na pięciokrotnie dożywocie (za pięć zabójstw) i 40 lat więzienia (za usiłowanie morderstwa)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Profile: Marwan Barghouti (ang.). bbc.com. [dostęp 2017-09-14].
  2. a b c d e f g h Adam Krawczyk: Terroryzm ugrupowań fundamentalistycznych na obszarze Izraela w drugiej połowie XX wieku (ang.). sbc.org.pl. [dostęp 2017-12-11].