Al-Fatah

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Al-Fatah
فتح
Lider Mahmud Abbas, Farouk Khaddoumi
Data założenia 1959 w Kuwejcie
Deklarowana
ideologia polityczna
lewica narodowa, socjalizm demokratyczny
Deklarowane
poglądy gospodarcze
socjalizm
Członkostwo
międzynarodowe
Międzynarodówka Socjalistyczna
http://www.fateh.ps/

Al-Fatah (arab فتح; akronim od nazwy Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini; arab حركة التحرير الوطني الفلسطيني, dosłownie: „Ruch Wyzwolenia Narodowego Palestyny”) – jedna z największych palestyńskich partii politycznych i największa frakcja Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Na scenie polityki w Autonomii Palestyńskiej zajmuje pozycję centrolewicową.

Wyraz Al-Fatah po arabsku składa się z trzech liter F-T-H (فتح) : F od wyrazu Falastin „Palestyna”, T od wyrazu Tahrir „wyzwolenie”, i H od Haraka co oznacza ruch albo organizację. Skrót Fatah jest odwrotnym akronimem pełnej nazwy organizacji i przypomina słowo Fath, oznaczające „podbój” (po pierwszych arabsko-muzułmańskich podbojach). Samo słowo al-Fatah jest tłumaczone jako „Zwycięstwo”.

Al-Fatah ma status obserwatora w Międzynarodówce Socjalistycznej. Al-Fatah posiada także kilka zbrojnych frakcji, które prowadzą walkę zbrojną z Izraelem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Al-Fatah został założony w roku 1958 lub 1959 w Kuwejcie przez Jassira Arafata. Celem grupy było uzyskanie pełnej niepodległości Palestyny. W 1964 rozpoczęła akcje bojowe przeciw Izraelowi. Większe znaczenie uzyskała w latach 60., w rezultacie uzyskując w 1969 roku pełną kontrolę nad Organizacją Wyzwolenia Palestyny. Obecnie Al-Fatah pozostaje główną siłą stojącą za OWP, jednakże jej polityka uległa zmianie w kierunku zaprowadzenia w Palestynie rządów zbliżonych do demokratycznych.

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Bukowska, Palestyńczycy. Ich życie i walka. Warszawa 1978
  • Jerzy Piotrowski, Spór o Palestynę. Warszawa 1983
  • Jarosław Tomasiewicz: Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 311

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]