Mary Ann Nichols

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciało Mary Ann

Mary Ann Nichols, pseudonim "Polly" (ur. 26 sierpnia 1845, zm. 31 sierpnia 1888), uważana jest powszechnie za pierwszą ofiarę jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców - Kuby Rozpruwacza, który mordował i okaleczał swoje ofiary w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w 1888 roku.

Mary Ann, de domo Walker, urodziła się na londyńskim East Endzie, przy ulicy Dawes Court, na tyłach Shoe Lane. Jej ojciec, Edward Walker był ślusarzem, matka, Caroline, zajmowała się domem. Polly poślubiła Williama Nicholsa, drukarza, w kościele St Bride przy Fleet Street 16 stycznia 1864 roku. Urodziła mu pięcioro dzieci: Edwarda Johna (1866), Percy George'a (1868), Alice Esther (1870), Elizę Sarah (1876) i Henry'ego Alfreda (1878). Coraz liczniejsza rodzina zamieszkiwała w Walworth, przy Trafalgar Street 131 (od lata 1868), by w roku 1874 przeprowadzić się pod adres 6D Block, Peabody Square, Duke Street, Lambeth.

Około roku 1880 małżeństwo Nicholsów ostatecznie się rozpadło i Mary Ann, porzuciwszy męża i dzieci, stała się na jakiś czas pensjonariuszką Lambeth Workhouse, gdzie zamieszkiwała od 6 września 1880 do 31 maja 1881. Później ślad Polly w rejestrach ginie na rok. Dalszą część życia spędziła Mary Ann w przytułkach i noclegowniach (pojawiając się co jakiś czas w Lambeth Workhouse) tracąc w międzyczasie prawo do alimentów, wypłacanych jej wcześniej przez męża, jako że związała się z innym mężczyzną. Przez krótki czas mieszkała również ze swoim ojcem, który wspominał później że Polly, jakkolwiek nie spędzała nocy poza domem i nie miała w zwyczaju prowadzać się z mężczyznami, bardzo dużo piła, czego Edward Walker nie mógł ścierpieć. To prowadziło do licznych kłótni i skończyło się wyprowadzką Mary Ann. Wyprowadziwszy się z rodzicielskiego domu Polly związała się z kowalem z York Mew, 15 York Street, Walworth, nazwiskiem Thomas Stuart Dew. Jednak i ten związek się rozpadł, a po raz ostatni Dew widział Polly na pogrzebie swego zabitego w wypadku syna, w czerwcu 1886 roku.

Pierwszą część ostatniego roku życia Mary Ann spędziła w przytułkach i noclegowniach, między innymi w StGilles Workhouse, Strand Workhouse, Mitcham Workhouse i wreszcie Lambeth Workhouse, który opuściła 12 maja 1888 roku, podjąwszy ostatnią desperacką próbę powrotu do normalnego życia. Zatrudniła się jako służąca u Samuela i Sarah Cowdry, zamieszkałych w Ingleside, Rose Hill Road, Wandsworth. Stamtąd wysłała ostatni list do swojego ojca. Dwunastego lipca Polly opuściła dom swych chlebodawców, kradnąc ubrania warte 3 funty i 10 szylingów. Kilka dni później wprowadziła się do pokoiku przy Thrawl Street 18 w Whitechapel, który dzieliła z Ellen Holland. To właśnie Ellen widziała Mary Ann żywą jako ostatnia, wspominając ją później jako osobę cichą, schludną i nieagresywną.

31 sierpnia 1888 roku, o godzinie 2:30 nad ranem, Ellen Holland napotkała pijaną Polly stojącą na rogu Osborn Street i Whitechapel Road. Mary Ann została wyrzucona tej nocy z pokoju na Thrawl Street, nie miała bowiem pieniędzy na czynsz. Ellen próbowała namówić przyjaciółkę do powrotu do domu, Polly jednak uparła się że musi zebrać pieniądze i porzuciła towarzystwo pani Holland odchodząc Whitechapel Street.

Ciało Mary Ann Nichols zostało odnalezione ok. godziny 3:40 w piątek 31 sierpnia 1888 roku na małej uliczce o nazwie Buck's Row w Whitechapel, 200 jardów od Royal London Hospital. Miała poderżnięte gardło, jej rozcięta jama brzuszna ukazywała jelita, a w okolicy pachwin znajdowały się dwa małe nacięcia. Uliczka była słabo oświetlona i wąska, tak że Charles Cross, który znalazł ciało, wziął je z początku za stertę szmat, zrozumiawszy swoja pomyłkę dopiero gdy podszedł bliżej. Wraz z Robertem Paulem, który również zdążał do pracy poprzez Buck's Row, udał się Cross na poszukiwanie policji, ściągając konstabla Mizena z jego posterunku na skrzyżowaniu Hanbury i Old Montague Street. Mieszkańcy okolicznych domów nic podejrzanego nie widzieli ani nie słyszeli, tak samo patrol policji z tego rewiru. Nichols została zabita ok. godziny 3:30.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Philip Sugden "The complete history of Jack the Ripper, Robinson Publishing Ltd. 2002

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]