Przejdź do zawartości

Strzelanina w Winnenden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Masakra w Winnenden)
Strzelanina w Winnenden
Ilustracja
Budynek szkoły Albertville-Realschule w Winnenden
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Badenia-Wirtembergia

Miejsce

Winnenden

Data

11 marca 2009

Godzina

9:30 – 13:08

Liczba zabitych

16 osób[a]

Liczba rannych

9 osób

Typ ataku

strzelanina

Sprawca

Tim Kretschmer[1]

Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa konturowa Badenii-Wirtembergii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce strzelaniny”
Ziemia48°53′N 9°24′E/48,883333 9,400000

Strzelanina w Winnenden – strzelanina, która miała miejsce 11 marca 2009 w Winnenden w Badenii-Wirtembergii. Zginęło 15 osób oraz zamachowiec[1].

Przebieg

[edytuj | edytuj kod]

Strzelanina w szkole Albertville

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy atak miał miejsce o godz. 9:30 czasu lokalnego w szkole Albertville-Realschule[2]. 17-letni napastnik Tim Kretschmer zaczął tam strzelać do ludzi przy użyciu pistoletu, który zabrał tego ranka z pokoju jego rodziców[3]. Zastrzelił tam 12 osób: 9 uczniów i 3 nauczycielki (oprócz jednego ucznia wszystkie ofiary były płci żeńskiej)[4]. Kretschmer wszedł do trzech klas – w pierwszej z nich postrzelił w głowę z bliskiej odległości pięciu uczniów i wyszedł z klasy. W drugiej z klas zaczął strzelać na oślep, zabijając na miejscu dwóch uczniów i raniąc dziewięciu innych, z czego dwóch z nich zmarło później w szpitalu. Kretschmer wyszedł z tej klasy i chciał przeładować broń, ale w tym momencie znajdujący się w klasie nauczyciel podbiegł do drzwi i zamknął je i zatarasował przedmiotami z klasy od wewnątrz. Napastnik zaczął strzelać w drzwi, chcąc się przebić przez blokadę znajdującą się po drugiej stronie, ale nie udało mu się to. Kretschmer poszedł następnie do szkolnego laboratorium chemicznego, gdzie zabił strzałem w głowę nauczycielkę. Uczniowie z tej klasy uciekli napastnikowi, skacząc z okien budynku[5].

W tym momencie w szkole został nadany zakodowany alarm Frau Koma kommt (pol. Pani Koma nadchodziKoma to słowo amok czytane od tyłu)[6]. Ten zakodowany alarm został wymyślony po strzelaninie w szkole w Erfurcie z 2002 roku i miał być używany w niektórych niemieckich szkołach jako ostrzeżenie przed sytuacją z tzw. aktywnym strzelcem[7].

Pierwsze powiadomienie policji o sytuacji w szkole w Winnenden miało miejsce o godz. 9:33[8]. Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia trzy minuty później[9]. Kretschmer strzelił w kierunku funkcjonariuszy, a następnie wymknął się im ze szkoły, po drodze zabijając jeszcze dwie nauczycielki[10][9]. Sprawca zabił w szkole łącznie 12 osób, a 7 ranił[10].

Ucieczka i uprowadzenie samochodu

[edytuj | edytuj kod]

W czasie ucieczki z miejsca zdarzenia zabił pracownika miejscowego szpitala psychiatrycznego w pobliskim parku[10]. Duża liczba funkcjonariuszy otoczyła budynek zaatakowanej wcześniej szkoły i bezskutecznie szukała sprawcy w całym Winnenden. Wczesne doniesienia już wówczas ostrzegały, że sprawca ucieka z miejsca zdarzenia i apelowały do kierowców, by nie zabierali ze sobą żadnych autostopowiczów[11].

Następnie, około 10:00, napastnik wdarł się do samochodu Volkswagen Sharan, sterroryzował jego kierowcę i uciekł nim do odległego ok. 40 km Wendlingen am Neckar[10]. Po dwóch godzinach jazdy z napastnikiem, około 12:00, kierowcy udało się zbiec, natomiast porywacz kontynuował ucieczkę piechotą[12].

Wymiana ognia w Wendlingen

[edytuj | edytuj kod]

Sprawca w dzielnicy przemysłowej w mieście Wendlingen am Neckar, do którego dojechał, wszedł do salonu samochodowego Volkswagena. Zagroził jednemu ze sprzedawców i zażądał kluczyka od któregoś z pojazdów. Sprzedawca ten uciekł kiedy napastnik był rozproszony przez przybycie służb na miejsce. Kretschmer zastrzelił innego sprzedawcę i klienta, oddając 13 strzałów w obie osoby. Kiedy przeładowywał, inny sprzedawca i klient uciekli tylnym wyjściem budynku[13]. O 12:30 sprawca wystrzelił w stronę przejeżdżającego pojazdu na pobliskiej ulicy. Kierowca uciekł nie doznając żadnych obrażeń w wyniku strzału. Wkrótce do salonu zbliżyli się przybyli na miejsce funkcjonariusze i zaczęli wymianę ognia ze sprawcą. Jeden z nich postrzelił dwukrotnie sprawcę w obie nogi, ale ten utrzymywał się na nich w wyniku stanu wzburzenia, w którym był[13].

Napastnik cofnął się do salonu i oddał 12 strzałów z budynku w stronę funkcjonariuszy. Dwóch ścigających i ostrzeliwujących go z nieoznakowanego radiowozu funkcjonariuszy policji zostało rannych[9].

Później sprawca ostrzelał pobliskie budynki i pracownika jednej z firm, ale go nie ranił[9]. Następnie wybiegł przed salon, położył się na ziemi i strzelił sobie w czoło z pistoletu. Samobójstwo sprawcy zostało zarejestrowane na nagraniu na telefonie komórkowym jednego ze świadków zdarzenia[14][15].

Bilans ofiar 17-latka to 16 osób zabitych oraz 9 ranionych: 12 osób sprawca zabił w szkole (w tym 2 uczniów, którzy zostali ciężko ranni i zmarli tego samego dnia w szpitalu), 1 przed szpitalem psychiatrycznym w Winnenden, 2 w centrum przemysłowym w Wendlingen oraz samego siebie na zewnątrz centrum przemysłowego w Wendlingen[16]. Natomiast wśród rannych, siedem z nich zostało postrzelonych w szkole, a dwie w salonie w Wendlingen[17]. Początkowe doniesienia o śmierci kierowcy porwanego auta nie zostały potwierdzone przez policję[1]. Broń była legalną własnością ojca napastnika. Wbrew początkowym sugestiom[18] sprawca nie zapowiedział swojego czynu w Internecie[19]. Według kierowcy, Igora Wolfa, który jechał z napastnikiem do Wendlingen am Neckar, Tim Kretschmer twierdził, że zabijał „dla zabawy” i chce zaatakować następną szkołę[20]. Podczas całej strzelaniny sprawca oddał 112 strzałów[9].

Ofiary strzelaniny[4][21][22]

[edytuj | edytuj kod]
 1. Jacqueline Hahn (16 lat)
 2. Ibrahim Halilaj (17 lat)
 3. Franz Josef Just (56 lat)
 4. Stefanie Kleisch (16 lat)
 5. Michaela Köhler (26 lat)
 6. Tim Kretschmer (17 lat)
 7. Selina Marx (15 lat)
 8. Nina Mayer (24 lata)
 9. Viktorija Minasenko (16 lat)
 10. Nicole Nalepa (16 lat)
 11. Denis Puljić (36 lat)
 12. Chantal Schill (15 lat)
 13. Jana Schober (15 lat)
 14. Sabrina Schüle (24 lata)
 15. Kristina Strobel (16 lat)
 16. Sigurt Wilk (46 lat)

Sprawca

[edytuj | edytuj kod]

Sprawcą masakry był 17-letni Tim Kretschmer (ur. 26 lipca 1991), który był dawnym uczniem szkoły Albertville-Realschule, w której dokonał masakry[23]. Mieszkał ze swoimi rodzicami w miejscowości Leutenbach[24]. Szkołę Albertville ukończył w 2008 roku ze stosunkowo słabymi ocenami[23].

Sprawca był zapalonym graczem w tenisa i w przyszłości chciał zostać profesjonalnym graczem[25]. Trenował grę pod okiem chorwackiego zawodowego gracza tej dyscypliny Marko Habijanecia, który później w wywiadzie stwierdził, że Kretschmer był nieco zepsuty moralnie i oczerniał swoich kolegów z drużyny podczas gry oraz że miał duże trudności w zaakceptowaniu porażki[26]. Trener porozmawiał nawet o zachowaniu Kretschmera z jego matką, ale ta miała bronić zachowania swojego syna[26].

Media donosiły, że sprawca lubił grać w grę komputerową Counter-Strike i strzelać z zabawkowych pistolecików airsoftowych[27][7]. Jednakże niektórzy poddali krytyce kolejne już medialne zarzuty dotyczące gier komputerowych i obwiniania ich twórców i wydawców za tego rodzaju tragedie[28]. W ostatnim dniu swojego życia Kretschmer grał na komputerze w grę Far Cry 2 pod nickiem JawsPredator1[29], a także miał oglądać sadomasochistyczny film pornograficzny, który miał przedstawiać związanego mężczyznę poniżanego przez kobiety[30]. Sprawca posiadał swoje profile na wielu niemieckich stronach społecznościowych, m.in. na MyVideo.de czy Kwick.de[31]. Po szkole często grał w lokalnej kafejce internetowej ze swoimi przyjaciółmi, którzy dzielili jego zainteresowania komputerami, internetem i grami[32].

Sprawca miał być leczony z powodu depresji w 2008 roku, ale jego rodzina konsekwentnie utrzymywała, że nie był on nigdy leczony psychiatrycznie[33]. Kretschmer miał co najmniej pięć razy widzieć się z terapeutą[30]. Trzy tygodnie przed strzelaniną Kretschmer napisał list do swoich rodziców, w którym stwierdził, że cierpi i nie chce mu się żyć[23]. W wywiadzie udzielonym w 2014 roku rodzice Kretschmera stwierdzili, że kochali i kochają swojego syna i nie potrafią do dziś znaleźć wyjaśnienia dlaczego dokonał masakry[34]. Rodzice napastnika od momentu masakry zmienili swoje imiona i nazwiska i przeprowadzili się do innego miasteczka[34].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]
 1. 12 osób zostało zastrzelonych w szkole (9 uczniów i 3 nauczycieli), jedna na terenie kliniki psychiatrycznej, a trzy, w tym sprawca, podczas strzelaniny w salonie samochodowym w miejscowości Wendlingen. Łącznie zginęło 16 osób.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. a b c Zabił piętnaście osób i popełnił samobójstwo [online], TVN24.pl, 11 marca 2009 [dostęp 2009-03-11] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-14] (pol.).
 2. Nazwa szkoły pochodzi od Albertville, miasta partnerskiego Winnenden we Francji.
 3. Stała się tragedia. Nie wiadomo dlaczego [online], TVN24.pl, 11 marca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-03-12].
 4. a b Police uncover astonishing weapons cache of another German teenager as country is hit by wave of copycat threats | Daily Mail Online [online], www.dailymail.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 5. Chronology of a Mass Murder: 'The Scope of this Disaster Is Incomprehensible’ – DER SPIEGEL [online], www.spiegel.de [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 6. Aktuelle Nachrichten online – FAZ.NET [online], www.faz.net [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 7. a b Germany school killer gave warning in chatroom | Germany | The Guardian [online], www.theguardian.com [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 8. BBC NEWS | Europe | How German school shooting unfolded [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 9. a b c d e Stuttgart Journal [online], www.stuttgart-journal.de [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 10. a b c d The Associated Press: Teen kills 15 in Germany before taking own life [online], google.com [dostęp 2024-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-13] (ang.).
 11. Chronology of a Mass Murder: 'The Scope of this Disaster Is Incomprehensible' - DER SPIEGEL [online], spiegel.de [dostęp 2024-04-25] (ang.).
 12. Aktuelle Nachrichten, Hintergründe und Kommentare – SZ.de [online], www.sueddeutsche.de [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 13. a b Stuttgart Journal [online], stuttgart-journal.de [dostęp 2024-04-25] (niem.).
 14. Das Video: Die letzten Sekunden des Amok-Killers von Winnenden, Tim Kretschmer – News – Bild.de [online], www.bild.de [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2011-02-14] (niem.).
 15. (UWAGA, DRASTYCZNE!) Film z samobójstwa Tima Kretschmera – https://www.youtube.com/watch?v=UQuK0lNcSjo.
 16. BBC NEWS | Europe | German school gunman 'kills 15' [online], news.bbc.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 17. Polizei Waiblingen – Amoklauf in Winnenden [online], www.polizei-waiblingen.de [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-14].
 18. Morderca z Winnenden jednak nie ostrzegał? [online], Dziennik.pl, 12 marca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-03-15].
 19. Niemcy: morderca z Winnenden jednak nie ostrzegał w internecie [online], Gazeta.pl, 12 marca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-03-15].
 20. Masakra w Winnenden: zabijałem dla zabawy [online], Onet, 18 marca 2009 [zarchiwizowane z adresu 2009-03-21].
 21. Germany school shootings: Massacre survivor thought it was a prank – Telegraph [online], www.telegraph.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 22. Abendzeitung - "Nichts ist, wie es einmal war" [online], abendzeitung.de [dostęp 2024-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-04-27] (ang.).
 23. a b c The Times & The Sunday Times [online], www.timesonline.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 24. The Times & The Sunday Times [online], www.timesonline.co.uk [dostęp 2020-04-13] (ang.).
 25. Amoklauf in Baden-Württemberg: Tim K. – der Junge ohne Eigenschaften – DER SPIEGEL [online], www.spiegel.de [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 26. a b Marko Habijanec: Trenirao sam monstruma – Jutarnji List [online], www.jutarnji.hr [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-17] (ang.).
 27. Home – BerlinOnline Stadtportal GmbH & Co. KG [online], berlinonline.de [dostęp 2024-04-25].
 28. Did video games cause the shooting in Germany? - Comment Central - Times Online - WBLG [online], typepad.com [dostęp 2024-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2010-11-30].
 29. Zusammenfassung Verwirrung um Therapie von Tim K. - Eltern des Amokschützen dementieren Behandlung - Schütze spielte vor der Tat Killerspiel -Von Diana Wild- | news-times [online], news-times.de [dostęp 2024-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2012-03-12] (niem.).
 30. a b Aktuelle Nachrichten, Hintergründe und Kommentare – SZ.de [online], www.sueddeutsche.de [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 31. News24 | South Africa’s leading source of breaking news, opinion and insight [online], www.news24.com [dostęp 2020-04-13] [zarchiwizowane z adresu 2009-03-18] (ang.).
 32. Tim Kretschmer und sein letzter Tag vor dem Amok-Lauf von Winnenden: Mathe-Klausur, Pizza, Poker – News – Bild.de [online], www.bild.de [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 33. Aktuelle Nachrichten, Hintergründe und Kommentare – SZ.de [online], www.sueddeutsche.de [dostęp 2020-04-13] (niem.).
 34. a b Amok in Winnenden: Das neue Leben der Eltern des Tim K. – WELT [online], www.welt.de [dostęp 2020-04-13].