Counter-Strike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Counter-Strike
Ilustracja
Producent

Valve Software

Wydawca

Vivendi

Dystrybutor

PL: Play-It[1]

Seria gier

Counter-Strike

Projektant

Minh Le
Jess Cliffe

Silnik

GoldSrc (oparty na Quake engine)

Wersja

1.6

Data wydania

Windows
Świat: 12 czerwca 1999 (mod)
Am.Płn.: 8 listopada 2000
(wersja pudełkowa)
9 września 2003 (do pobrania)
Xbox
Am.Płn.: 18 listopada 2003
EU: 5 grudnia 2003
Mac OS, Linux
Świat: 24 stycznia 2013

Gatunek

strzelanka pierwszoosobowa

Tryby gry

gra wieloosobowa

Kategorie wiekowe

ESRB: Mature
PEGI: 16[2]

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows, Linux[3], OS X, Xbox

Nośniki

CD, dystrybucja cyfrowa

Wymagania

Kontrolery

mysz, klawiatura

Counter-Strike (skrót CS, poprzednio Half-Life: Counter-Strike) – gra komputerowa z gatunku first-person shooter, stworzona przez Minha "Gooseman" Le'a i Jessa "Cliffe" Cliffe'a 19 czerwca 1999[4] i będąca modyfikacją gry Half-Life. Początkowo Counter-Strike wymagał do działania Half-Life'a, jednak z upływem czasu stworzono kolejne wersje, które przekształciły się w samodzielne produkcje, korzystające jedynie z silnika oryginalnej gry.

Rozgrywka w Counter-Strike'u opiera się na walce antyterrorystów z terrorystami, w której jedna ze stron musi bronić bombsite'u (miejsca, gdzie ustawiany jest ładunek wybuchowy) lub uwolnić zakładników, a druga podłożyć bombę albo pilnować pojmanych.

Gra została stworzona z myślą o grze w sieci. Otrzymała wsparcie od Valve Software, dzięki czemu jest ciągle uaktualniania i została włączona do projektu Steam. Counter-Strike stosunkowo szybko zyskał popularność i stał się platformą turniejową na imprezach e-sportowych.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Counter-Strike jest grą sieciową opartą o wspólne działanie drużyny. Gracz może się wcielić w antyterrorystę lub terrorystę. W skład antyterrorystów wchodzą jednostki specjalne takie jak: Seal Team 6, GSG9, SAS i GIGN.

Wersja 1.6 gry została wydana 12 września 2003 roku wraz z premierą platformy dystrybucji cyfrowej Steam. Wszystkie kolejne aktualizacje i poprawki są dostarczone poprzez ten system, bez żadnych konkretnych numerów nowej wersji. Nazwa lub skrót „1.6” jest często używany w celu odróżnienia go od kontynuacji gry: Counter-Strike: Source i Counter-Strike: Global Offensive.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

Każdy gracz rozpoczyna grę w punkcie startowym z pistoletem (USP u antyterrorystów, Glock 18 u terrorystów), dwoma magazynkami w zapasie, nożem oraz kwotą ośmiuset dolarów. Za każdą udaną misję drużyna otrzymuje punkty oraz pieniądze. W momencie startu następnych rund można za nie kupić broń palną, kamizelki kuloodporne, granaty, magazynki i inne potrzebne do wykonania misji przedmioty. Pieniądze otrzymuje się również za wyeliminowanie przeciwnika, ale można je również stracić za zabicie zakładnika lub osobę z własnej drużyny (jeżeli włączony jest tzw. friendly fire – przyjacielski ogień).

Cele drużyn są zawsze sprzeczne ze sobą – jeżeli celem terrorystów jest wysadzić jakiś obiekt, antyterroryści mają nie dopuścić do tego, oraz odwrotnie – jeżeli antyterroryści mają uwolnić zakładników, terroryści mają za zadanie im to uniemożliwić.

Drużyna, która zdoła osiągnąć swój cel albo wyeliminuje wszystkich przeciwników z drugiej grupy, wygrywa rundę.

Każda rozgrywka jest dodatkowo ograniczona przez czas. Po upływie tego limitu przegrywa ta drużyna, która nie wykonała zadania. W przypadku antyterrorystów jest to nieuwolnienie wszystkich zakładników, a w przypadku terrorystów nieustawienie bomby w wyznaczonym miejscu.

Tryby rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Gra oferuje kilka zróżnicowanych trybów rozgrywki – trzy podstawowe to: odbicie zakładników, podłożenie lub rozbrojenie bomby oraz zamach na ważną osobistość. Poza tymi podstawowymi opcjami, tworzone są również mapy realizujące inne scenariusze – na przykład bezpośredni pojedynek między drużynami lub taki, gdzie gracze mogą korzystać wyłącznie z określonych wcześniej typów broni.

Hostage rescue (odbicie zakładników)

Tryb ten rozgrywany jest na mapach z przedrostkiem "'cs_'". Zadaniem antyterrorystów (CT) jest odbicie zakładników przetrzymywanych w bazie terrorystów (T) i doprowadzenie ich do punktu ratunkowego. Terroryści natomiast muszą im w tym przeszkodzić. Rozgrywka kończy się w momencie, gdy antyterroryści uwolnią wszystkich żyjących zakładników (wygrana CT), gdy skończy się czas przeznaczony na rozgrywkę (wygrana T), lub gdy któraś z drużyn straci wszystkich graczy (wygrana drużyny przeciwnej)[5].

Bomb/defuse (podłożenie/rozbrojenie bomby)

Akcja rozgrywki toczy się na mapach z przedrostkiem "'de_'", a główną rolę odgrywają terroryści. Ich celem jest przedarcie się do wyznaczonego miejsca, w którym muszą podłożyć bombę, co uniemożliwić mają im antyterroryści. Rozgrywka kończy się w momencie wybuchu bomby (wygrana T), rozbrojenia jej przez antyterrorystów (wygrana CT), upływu czasu (wygrana CT) lub w przypadku śmierci wszystkich członków jednej z drużyn (wygrana drużyny przeciwnej). Jeżeli wszyscy terroryści zginą, a bomba została podłożona, runda nie zakończy się aż do wybuchu lub rozbrojenia przez CT.[5]

Assassination (zamach)

Areną działań są mapy z przedrostkiem "'as_'". Jeden z graczy drużyny antyterrorystów staje się VIP-em, którego reszta drużyny musi eskortować do specjalnego punktu ewakuacyjnego. Zadaniem terrorystów jest zabicie VIP-a, a jest ono utrudnione, ponieważ mogą oni kupić jedynie niektóre rodzaje broni. Rozgrywka kończy się, gdy VIP bezpiecznie dotrze do punktu ewakuacyjnego (wygrana CT), terroryści zabiją VIP-a (wygrana T), drużyna straci wszystkich graczy lub czas rozgrywki zostanie przekroczony. VIP nie może kupować broni, ale ma 200% kamizelki czyli 2 razy więcej niż może mieć ktokolwiek inny[5].

Escape (ucieczka)

Tryb ten został oficjalnie wycofany w Counter-Strike’u beta 7.0[6], jednak możliwość gry pozostała. Miejscem tego rodzaju rozgrywki są mapy es_. Zadaniem terrorystów jest ucieczka z terenu działań do wyznaczonego punktu. Terroryści nie mają możliwości zakupu broni – jedyną możliwością jej zdobycia jest odnalezienie miejsca, w którym broń jest składowana, lub zabranie jej zabitemu wrogowi. Antyterroryści muszą powstrzymać terrorystów przed ucieczką. Rozgrywka kończy się, gdy połowa terrorystów ucieknie, antyterroryści zliwkidują większość terrorystów, jedna z drużyn straci wszystkich graczy lub skończy się czas. Po ośmiu rozgrywkach w tym trybie, następuje zamiana ról między drużynami[5].

Oszustwa w grze[edytuj | edytuj kod]

Stworzono programy umożliwiające oszustwa w grze, potocznie nazywane cheatami. Najczęściej spotykane rodzaje to:

 • Aimbot – skrypt nakierowujący celownik gracza automatycznie na wcześniej ustalony hitbox (punkt na ciele przeciwnika)
 • ESP – gracz dostaje m.in. informacje o ilości życia i broni, jaką ma przeciwnik, a także możliwość widzenia przez tekstury
 • No recoil – niweluje odrzut, który towarzyszy strzelaniu z broni
 • No smoke, no flash – wyłącza skutki działania granatu dymnego i granatu błyskowego
 • Speedhack – pozwala przemieszczać się z dużą szybkością po mapie
 • Wallhack – dzięki niemu gracz może widzieć przez wszystkie tekstury mapy
 • No Spread – niweluje rozrzut: wszystkie kule lecą tam, gdzie znajduje się środek celownika, nawet przy prowadzeniu ognia ciągłego (tzw. full-auto)
 • Multihack – umożliwia łączenie różnych
 • BunnyHopHack – pozwala na szybsze przemieszczanie się po mapie poprzez skoki

Zabezpieczenia przed oszustwami[edytuj | edytuj kod]

Valve Anti-Cheat (VAC)[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Valve Anti-Cheat.

To zabezpieczenie sprawdza, czy nie zmieniono plików wykonywalnych gry lub czy równocześnie z grą nie uruchomiono skryptów umożliwiających oszustwa. W momencie, gdy wykryte zostanie niedozwolone oprogramowanie, gracz zostaje permanentnie wykluczony z gry na wszystkich serwerach zabezpieczonych przez Valve Anti-Cheat (VAC), bez możliwości odwołania się od blokady[7]. Istnieją serwery, na których wyłączono zabezpieczenie Valve (serwery tzw. "non-Steam").

ESL Wire (EWAC)[edytuj | edytuj kod]

Używany w lidze Electronic Sports League (ESL). Jest to zewnętrzny program, dostarczony przez ESL, który dodaje swój kod do silnika gry. Skanuje pliki konfiguracyjne oraz sprawdza aktywne procesy. Następnie uzyskane dane przesyła na serwery ligi, gdzie są dostępne dla administratorów. Każdy gracz, który chce wziąć udział w ESL, musi sam ściągnąć i zainstalować ESL Wire.

Cheating-Death[edytuj | edytuj kod]

Cheating-Death (C-D) to niezależny program, który jest zaporą pomiędzy samą grą a oszustami. Gdy gracz nie widzi swojego przeciwnika, C-D symuluje przestawienie oponenta za plecy gracza. Program podaje również błędne informacje co do dokładnej pozycji zawodników i sprawdza standardowe miejsca w ustawieniach gry, gdzie zazwyczaj umieszcza się narzędzia do oszukiwania. Poprzez tak dużą ingerencję w działanie gry, Cheating-Death nie może być używany równocześnie z Valve Anti-Cheat i HLGuard, a gracze sami muszą go ściągnąć na swoje komputery. Ostatnia wersja programu pochodzi z roku 2007 i wtedy też został wstrzymany jego rozwój[8].

HLGuard[edytuj | edytuj kod]

Wcześniej był znany jako CSGuard by OLO, a nazwa została zmieniona, gdy program przeszedł w ręce United Admins Limited. Następnie HLGuard został przekazany zespołowi The Z Project, który rozwinął go do wersji 1.8.[9] Program ten działa po stronie serwera, dzięki czemu gracze nie muszą ściągać oprogramowania na swoje komputery.

Mechanizm działania (podobnie jak w przypadku Cheating-Death) polega na fałszowaniu miejsce, w którym znajdują się przeciwnicy. Zamiast utrudniać używanie skryptów, program sprawdza, ile razy gracz zachował się w sposób, w który nie zareagowałby zwykły człowiek. Po przekroczeniu określonej ilości takich reakcji, gracz jest wyrzucany z serwera. HLGuard potrafi także zablokować speedhacki, niedozwolone miejsca na mapie oraz wykryć zakazane ustawienia u graczy[10].

sXe injected[edytuj | edytuj kod]

Jest to program rozwijany przez Argentyńczyków. Składa się on z dwóch elementów. Pierwszy z nich jest instalowany na serwerze gry, natomiast drugi, zwany klientem, gracze instalują sami na swoich komputerach. Działa bardzo podobnie do Cheating-Death i nie należy używać go wraz z Valve Anti-Cheat. Program przeznaczony jest dla serwerów Non-Steam. sXe injected jest ciągle rozwijanym programem, a jego aktualna wersja to 17.2[11].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
AllGame PC: 4/5 gwiazdek[12]
Eurogamer XB: 6/10[13]
Game Revolution PC: A[14]
XB: C+[15]
GameSpot PC: 8,4/10[16]
XB: 7,2/10[17]
GameSpy XB: 4/5 gwiazdek[18]
GameZone XB: 8/10[19]
IGN PC: 8,9/10[20]
XB: 7,9/10[21]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

PC: 89,20% (z 22 recenzji)[22]
XB: 73,16% (z 62 recenzji)[23]

Metacritic

PC: 88/100 (z 11 recenzji)[24]
XB: 74 (z 38 recenzji)[25]

Gra zdobyła uznanie graczy i recenzentów, uzyskując w wersji na PC średnią z ocen wynoszącą 88 na 100 punktów według agregatora Metacritic[24] oraz 89,20% według serwisu GameRankings[22].

Counter-Strike zdobył następujące nagrody i wyróżnienia.

 • Action Game of the Year 2000 – Gamepen.com[26]
 • Action Game of the Year 2000 – Actiontrip.com[26]
 • Online Game of the Year 2000 – GameSpot UK and US[26]
 • Special Award for Multiplayer Gaming 2000 – Gamespy.com[26]
 • Action Game of the Year 2000 – Gamespot US, Readers Choice[26]
 • Game of the Year 2000 – VoodooExtreme Readers Choice[26]
 • Best Multiplayer 2000 – Electronic Playground[26]
 • Revolutionary PC Game 2000 – Game Revolution[26]
 • Best Online Game 2000 – Game Revolution[26]
 • Best Multiplayer Game – Game Developer 2001 Spotlight Awards[26]
 • Special Achievement in Gaming – Game Developer 2001 Spotlight Awards[26]
 • Online Game of the Year 2000 – Computer Games[26]
 • Game of the Year 2000 – Gamers.com[26]

Producent Half-Life, Valve Software, stworzył oddzielną grę z szeregiem misji dla jednego gracza (wspomaganego przez drużynę sterowaną przez komputer), czyli Counter-Strike: Condition Zero. Najnowsza wersja gry – Counter-Strike: Global Offensive, została oparta o Half-Life 2 i jego technologię Source.

Szwedzki muzyk, Basshunter nagrał utwór „Counterstrike the Mp3”, który znalazł się na jego internetowym albumie The Old Shit z 2006 roku[27].

Turnieje[edytuj | edytuj kod]

Gra jest elementem wielu lig i turniejów e-sportowych, m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Counter-Strike. „Click!”. 12, s. 24, 2001. Wydawnictwo Bauer. 
 2. HALF-LIFE : COUNTER-STRIKE. pegi.info. [dostęp 2015-05-29]. (pol. • ang. • fr. • niem. • hiszp. • wł. • szw. • norw.).
 3. Harry Monogenis: Counter-Strike 1.6 now available on Linux and Mac. Destructoid. [dostęp 2013-02-04]. (ang.).
 4. Jess "Cliffe" Cliffe: COUNTER-STRIKE: A Retrospective In Pictures; A Comedy of Errors. Internet Archive. [dostęp 2009-06-19]. (ang.).
 5. a b c d Sebastian "JoleKK" Kasperek: Counter-strike.pl – Internet Archieve. [dostęp 2008-08-17]. (pol.).
 6. version history. Internet Archive. [dostęp 2008-08-02]. (ang.).
 7. Valve Anti-Cheat System (VAC) – Valve Anti-Cheat (VAC) System – Baza wiedzy. Steam Support. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 8. Cheating-Death. [dostęp 2008-09-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-17)]. (ang.).
 9. HLGuard. [dostęp 2008-09-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-12-18)]. (ang.).
 10. HLGuard. [dostęp 2014-08-15]. (ang.).
 11. sXe Injected. [dostęp 2013-11-22]. (ang.).
 12. Half-Life: Counter Strike Review – AllGame.com. [dostęp 2013-02-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-15)].
 13. Kristan Reed: Counter-Strike. eurogamer.net, 2003-11-25. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 14. Counter-Strike Review – GameRevolution.com
 15. Joe Dodson: Counter Strike Review. gamerevolution.com. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 16. Half Life: Counter strike review – GameSpot.com
 17. Greg Kasavin: Counter-Strike Review. gamespot.com, 2003-11-17. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 18. Ryan O’Donnell: Counter-Strike. xbox.gamespy.com, 2003-11-17. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 19. Counter-Strike – XB – Review. gamezone.com, 2003-11-27. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 20. Counter-Strike Review – IGN.com
 21. Aaron Boulding: Counter-Strike. uk.ign.com, 2003-11-18. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 22. a b Counter-Strike for PC. GameRankings. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 23. Counter-Strike. GameRankings. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 24. a b Counter-Strike for PC. Metacritic. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 25. Counter-Strike Xbox. Metacritic. [dostęp 2015-06-12]. (ang.).
 26. a b c d e f g h i j k l m Awards and Honors. Valve Software. [dostęp 2008-08-02]. (ang.).
 27. Basshunter – The Old Shit. discogs.com. [dostęp 2015-07-17]. (ang.).