Masanobu Fukuoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Masanobu Fukuoka
Ilustracja
Masanobu Fukuoka w roku 2002
Data i miejsce urodzenia

2 lutego 1913
Iyo, Japonia

Data śmierci

16 sierpnia 2008

Zawód, zajęcie

rolnik

Narodowość

japońska

Masanobu Fukuoka (jap. 福岡正信 Fukuoka Masanobu; ur. 2 lutego 1913, zm. 16 sierpnia 2008) – japoński rolnik i filozof, prekursor naturalnego rolnictwa i przywracania roślinności na tereny zniszczone działalnością człowieka. Propagował rolnictwo na podstawie czterech zasad: uprawa ziemi bez orki lub przewracania ziemi, uprawa bez nawożenia za pomocą nawozów sztucznych czy kompostu, uprawa bez odchwaszczania za pomocą herbicydów lub orki oraz uprawa bez agrochemii[1]. Stworzył szczególną metodę uprawy, określanej powszechnie jako „rolnictwo naturalne” lub „rolnictwo bez nakładu pracy”[1].

Jako młody człowiek Fukuoka przeżył objawienie, w którym zobaczył, że wiedza i działalność ludzka są bezwartościowe[1] i że istnienie jest nierozerwalną jednością w której wszystko jest połączone, idealnie ułożone i pełne siły życiowej. Dla Fukuoki była tylko jedna rzeczywistość: świat dokładnie tak jak istnieje, bez intelektualnych rozróżnień lub sądów jakiegokolwiek rodzaju[2].

Po tym objawieniu rzucił swoją dotychczasową pracę i zajął się rolnictwem w gospodarstwie ojca. Eksperymentował dążąc do rolnictwa „nic nie robienia”, przy każdym zabiegu agrotechnicznym zadając sobie pytanie „Co się stanie, jeśli tego nie zrobię?”, i z takiego eksperymentowania stworzył swoje cztery zasady rolnictwa naturalnego[1]. Obserwował stan gleby i interakcji roślin i zwierząt na swoim gospodarstwie. Też wybierał się na długie spacery w górach żeby odkryć to co on odnosił się jako naturalny wzór i w których starał się opróżnić umysł i wchłonąć co mógł z przyrody. Po pewnym czasie eksperymentowania tylko siał, rozrzucał słomę na ściółkę, przycinał rośliny okrywowe i zbierał plony. Plony ryżu z jego pól równały się lub przewyższały plony ryżu jego sąsiadów którzy używali najnowszą technologię dostępną i agrochemii[2].

Jest autorem kilku książek, prac naukowych napisanych po japońsku i innych publikacji. Od lat 70. pojawiał się w telewizji i udzielał wywiadów[3]. Opracowane przez niego metody wywierały wpływ także poza rolnictwem i inspirowały osoby związane z ruchami naturalnej żywności i zdrowego stylu życia. Był zdeklarowanym zwolennikiem wartości oraz zasad natury[4]. Miał wpływ na kształtowanie permakultury. Jedna z jego książek przetłumaczonych na angielski, The One Straw Revolution (tytuł wydania polskiego: Rewolucja źdźbła słomy[5]), została przetłumaczona na więcej niż 20 języków[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Masanobu Fukuoka, The One-Straw Revolution, Other India Press, 2006, s. 4,13,15,33, ISBN 81-85569-31-2 (ang.).
  2. a b Larry Korn, One-Straw Revolutionary: The Philosophy and Work of Masanobu Fukuoka, sierpień 2015, s. 14-16,19-21 (ang.).
  3. NHK TV 1976 Documentary (Japanese only; Retrieved 30 November 2010).
  4. Scheewe W. (2000) Nurturing the Soil, Feeding the People: An Introduction to Sustainable Agriculture, rev ed. Rex Bookstore, Inc. ISBN 978-971-23-2895-4.
  5. Rewolucja źdźbła słomy – Zycie i naturalne eko uprawy, M. Fukuoka. [dostęp 2014-05-11].
  6. Natsuko Toyoda, Farmer Philosopher Masanobu Fukuoka: Humans Must Strive to Know the Unknown (1), październik 2008, s. 37 (ang.).