Masters Tournament

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Masters Tournament (golf))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Masters Tournament
Informacje
Miejsce Augusta, USA
Inauguracja 1934
Pole Augusta National Golf Club
Par 72
Format Stroke Play
Pula nagród $11 mln
Aktualny mistrz
Sergio García

The Masters Tournament, także The Masters, lub The U.S. Masters – jeden z czterech największych turniejów golfowych mężczyzn (obok U.S. Open, The Open Championship, oraz PGA Championship), zaliczanych do Wielkiego Szlema. Odbywa się jako pierwszy, spośród pozostałych turniejów, w pierwszym pełnym tygodniu kwietnia. Jest rozgrywany raz w roku, w tym samym miejscu – na polach golfowych Augusta National Golf Club (jest to prywatny klub golfowy w Augusta, USA). Masters powstał dzięki inicjatywie Clifforda Robertsa i Bobby’ego Jonesa[1], którzy zaprojektowali wraz z architektem Alisterem MacKenzie Augusta National. Turniej jest wliczany do klasyfikacji przez PGA Tour, PGA European Tour, i Japan Golf Tour. Liczba zawodników jest mniejsza, w porównaniu do innych głównych turniejów, ponieważ dawniej nie odbywały się tu kwalifikacje – do Augusta National Golf Club obowiązywało zaproszenie.

Turniej cechuje się tradycjami. Zielona marynarka jest przeznaczona dla zwycięzcy każdej edycji i musi zostać zwrócona do budynku klubu po upływie roku. Champions dinner, zainaugurowany przez Bena Hogana, odbywa się we wtorek przed turniejem i jest otwarty jedynie dla zwycięzców oraz niektórych członków zarządu Augusta National Golf Club. Począwszy od 1963, legendarni golfiści, zazwyczaj zawodnicy z wcześniejszych edycji, podczas trwania pierwszego poranka zawodów, wykonują uderzenie początkowe. Sam Snead, Byron Nelson, czy Arnold Palmer, to niektórzy golfiści, którzy wykonywali uderzenie w ciągu ostatnich kilku lat.

Masters Tournament najwięcej razy wygrywał Jack Nicklaus – dokonał tego sześciokrotnie, między 1963 a 1986 rokiem. Inni wielokrotni zwycięzcy to Arnold Palmer i Tiger Woods, każdy z nich wygrywał czterokrotnie. Pierwszym zwycięzcą spoza USA został Gary Player z RPA w roku 1961.

Forma turnieju[edytuj | edytuj kod]

Masters Tournament jest pierwszym w roku kalendarzowym turniejem golfowym, spośród czterech głównych imprez podobnej klasy. Od roku 1940 rozgrywa się go w ten sposób, by ostatnia runda odbywała się w drugą niedzielę kwietnia[1]. Z tego powodu, że startuje tu najmniej zawodników (w porównaniu do innych turniejów głównych), konkurenci grają trójkami przez 36 dołków (pierwsze dwa dni). Po tej liczbie dołków stawka graczy musi zostać zredukowana. Do dalszego etapu przechodzą zawodnicy, którzy zmieścili się w obrębie premiowanych kategorii. Zasady te obowiązują od turnieju, który miał miejsce w 1961[2].

Zwycięzcy[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym zwycięzcą Masters Tournament był Horton Smith. Dokonał tego w 1934 roku (powtórzył zwycięstwo w 1936). W obecnej edycji (Masters Tournament 2009) triumfował Ángel Cabrera, po trójstronnym playoffie z Kennym Perrym i Chadem Campbellem. Zawodnikiem, który wygrał turniej najwięcej, sześć razy, był Jack Nicklaus[3].