Ben Hogan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Ben Hogan
Ilustracja
Ben Hogan na paradzie na Broadwayu
Pseudonim The Hawk
Data i miejsce urodzenia 13 sierpnia 1912
Stephenville, USA
Wzrost 174 cm
Narodowość  Stany Zjednoczone
Kariera
Przejście na zawodowstwo 1930
Wygrane jako zawodowiec 68

William Ben Hogan (ur. 13 sierpnia 1912 - zm. 25 lipca 1997) – amerykański golfista uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tej dyscypliny.

Urodził się w Stephenville w Teksasie i w tych okolicach dorastał. W wieku 11 lat zaczął przygodę z golfem najpierw jako caddy na polu Glen Garden Country Club w Forth Worth w Teksasie. Przez następne lata doskonalił swój swing i osiągał coraz lepsze rezultaty jako amator. W roku 1930 przeszedł na zawodowstwo[1], lecz jego pierwsze lata jako zawodowego golfisty nie były udane: przez pierwsze dziewięć lat nie wygrał żadnego turnieju w którym startował. Jednak głównie dzięki żonie Valerie, która przez ten cały czas wierzyła w sukces i wspierała go moralnie, udało mu się udoskonalić swój swing i wyeliminować hooka[2], z którym tak bardzo jako zawodnik się borykał. W 1940 roku wygrał swój pierwszy zawodowy turniej. Tylko w 1948 roku wygrał 10 zawodowych turniejów w tym major US Open Golf. Do 1959 roku, pomimo bardzo poważnego wypadku, wygrał 63 zawodowe turnieje i 9 najważniejszych turniejów typu major.

Wypadek miał miejsce 1 lutego 1949 roku; było to czołowe zderzenie z autobusem. Hogan, który podczas zdarzenia cudem przeżył, doznał podwójnego złamania miednicy, obojczyków, rąk, nóg, skruszenia żeber, i zakrzepów krwi i był w stanie krytycznym. W szpitalu lekarze diagnozowali że jeżeli w ogóle przeżyje to nie będzie mógł chodzić. Jednak Hogan po 59 dniach opuścił szpital, a po czterech latach przyszedł rok 1953, znany w golfie jako rok szlemów Hogana. Hogan wygrał 5 z 6 turniejów w których startował, w tym pierwsze 3 turnieje major. Niektórzy spekulują ze wygrałby wszystkie 4 gdyby rozgrywany wtedy PGA Championship nie krzyżował się datami z British Open Championship w którym Hogan startował i wygrał. Niemniej jednak aż do 2000 roku − tj. do czasów Tigera Woodsa − żaden inny zawodnik w historii nie wygrał trzech turniejów major w jednym roku.

Hogan znany był ze swojej ciągłej pracy i nieustannej modernizacji swojego zamachu golfowego, a także z tego, że jako jeden z pierwszych zaczął stosować poszczególne kije do uzyskania poszczególnych odległości w celu poprawy kontroli dystansu. Powszechnie uważa się że jego praca nad zamachem doprowadziła do uzyskania najlepszego kontaktu z piłką w historii golfa, dzięki czemu − pomimo wątłej postury (170 cm i 64 kg wagi) − uderzał piłkę tak daleko, że czasami startował w konkursach na najdłuższe uderzenia.

Jego kontakt z piłką był tak dobry, że Jack Nicklaus, który miał okazję widzieć wszystkich najwybitniejszych golfistów w historii i sam jest uznawany za jednego z nich, spytany czy Tiger Woods najlepiej uderza piłkę w historii odpowiedział że nie, że z pewnością Ben Hogan. Sam Tiger powiedział, że chciałby kiedykolwiek tak kontrolować swój zamach jak robił to Hogan i przez co całkowicie kontrolował lot uderzonej piłki. Hogan znany był również ze słabego jak na zawodowca puttowania[wyjaśnij termin], które po wypadku stało się jeszcze słabsze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Why Ben Hogan was the greatest golfer of all time (ang.). bleacherreport.com. [dostęp 11 lutego 2017].
  2. Hook polega na niezamierzonym zejściu uderzonej piłki z zadanej trajektorii w lewym kierunku po torze eliptycznym.