Wielki Szlem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sport[edytuj]

Wielki Szlem (ang. Grand Slam) oznacza w sporcie wygranie przez jednego zawodnika w krótkim czasie, zazwyczaj jednego roku kalendarzowego, najbardziej prestiżowych zawodów w danej dyscyplinie. Określenie, zaczerpnięte z terminologii brydżowej jest związane przede wszystkim z tenisem, ale ma też swój odpowiednik w golfie i rugby union. Komentatorzy sportowi mianem "Wielkiego Szlema" określają potocznie także złote medale igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw kontynentu zdobyte w jednym cyklu olimpijskim.

Tenis[edytuj]

 Osobny artykuł: Wielki Szlem (tenis).

W tenisie zdobycie Wielkiego Szlema to zwycięstwa odniesione przez zawodnika lub zawodniczkę w jednym roku kalendarzowym w czterech najważniejszych międzynarodowych mistrzostwach: Australii (Australian Open), Francji (French Open), Anglii (Wimbledon) i USA (US Open).

Dotychczasowi zdobywcy Wielkiego Szlema:

Tenisowy Wielki Szlem jest wyczynem niezwykle rzadkim, ze względu na postępującą współcześnie specjalizację graczy na poszczególnych nawierzchniach. Niekiedy jako zdobywców Wielkiego Szlema wymienia się również graczy, którzy wygrywali cztery (lub więcej) najbardziej prestiżowych imprez po kolei, ale nie w jednym roku kalendarzowym. Osiągnęli to współcześnie, Martina Navrátilová, Serena Williams oraz Steffi Graf (niezależnie od "klasycznego" Wielkiego Szlema w 1988). Navratilova, w parze z Pam Shriver, uzyskała również Wielkiego Szlema w grze podwójnej.

Golf[edytuj]

 Osobny artykuł: Kobiecy Wielki Szlem (golf).

W golfie zdobycie Wielkiego Szlema oznacza wygranie czterech prestiżowych turniejów. Są to rozgrywany w kwietniu Masters, w czerwcu US Open, w lipcu The Open Championship (także pod nazwą British Open) oraz sierpniowy PGA Championship. W latach 30. XX wieku za cztery turnieje potrzebne do skompletowania Wielkiego Szlema uważano US Open, British Open, US Amateur i British Amateur.

Jeszcze żadnemu zawodnikowi nie udało się osiągnąć nowego klasycznego golfowego Wielkiego Szlema jednakże w 1930 Bobby Jones zdobył starego wielkiego szlema wygrywając US Open Golf, British Open, US Amateur i British Amateur będąc jak dotąd jedynym w historii który zdobył go w starej wersji. W latach 2000-2001 Amerykanin Tiger Woods wygrał po kolei cztery turnieje, ale nie w jednym roku kalendarzowym. Ze względu na trudność osiągnięcia mówi się więc także o skompletowaniu Wielkiego Szlema w karierze, czyli zwycięstwie we wszystkich wspomnianych czterech turniejach w dowolnych latach; to udało się poza Woodsem czterem graczom - Gene Sarazenowi, Benowi Hoganowi, Jackowi Nicklausowi i Gary'emu Playerowi. "Karierowego" Wielkiego Szlema ma również w dorobku sześć zawodniczek - Pat Bradley, Juli Inkster, Annika Sörenstam, Louise Suggs, Karrie Webb i Mickey Wright.

Rugby union[edytuj]

 Osobny artykuł: Wielki Szlem (rugby union).

W rugby union zdobycie Wielkiego Szlema dla zespołów z półkuli północnej oznacza pokonanie wszystkich przeciwników w jednym sezonie podczas Pucharu Sześciu Narodów, dla drużyn z półkuli południowej natomiast zwycięstwo nad każdą z czterech reprezentacji z Wysp Brytyjskich (Anglią, Irlandią, Szkocją i Walią) podczas jednego tournée po Europie.

Curling[edytuj]

Inne[edytuj]

Mianem Wielkiego Szlema określa się ponadto m.in.:

  • wygranie czterech konkursów skoków narciarskich w Turnieju Czterech Skoczni;
  • wygrane we wszystkich ośmiu turniejach rankingowych w snookerze w ciągu roku;
  • wygranie kolarskich Wielkich Tourów: Giro d'Italia, Vuelta Espana oraz Tour de France a także Mistrzostw Świata w jednym sezonie;
  • odniesienie zwycięstwa, pole position, najszybszego okrążenia lub objęcia prowadzenie w wyścigu od startu do mety (wszystkie okrążenia) podczas Grand Prix Formuły 1.

Inne znaczenia[edytuj]