MathML

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

MathML (ang. Mathematical Markup Language, matematyczny język znaczników) – język będący zastosowaniem XML-a, służący do opisywania wzorów i symboli matematycznych.

Specyfikacje języka MathML opracowywane są przez W3C. Aktualną wersją jest MathML 2.0. W wersji tej wprowadzono podział na znaczniki prezentacyjne, opisujące sposób renderowania wzorów, oraz znaczniki semantyczne, opisujące matematyczne znaczenie wzorów i mogące być wykorzystywane do obliczeń. Oba typy znaczników można stosować jednocześnie. Trwają prace nad wersją MathML 3.0.

MathML jest na coraz szerszą skalę wykorzystywany do prezentacji wzorów w Internecie na stronach WWW. Znaczniki MathML można umieścić zarówno w osobnym dokumencie (z rozszerzeniem.mml), jak i włączyć do dokumentu XHTML lub HTML5.

Standard ten jest obsługiwany przez nowe przeglądarki oparte na silniku Gecko, najnowszych kompilacjach silnika WebKit[1] oraz przez przeglądarkę Opera. Dla innych przeglądarek konieczne jest zainstalowanie odpowiedniej wtyczki (np. MathPlayer dla Internet Explorera).

Prosty przykład dokumentu MathML[edytuj | edytuj kod]

<!DOCTYPE math PUBLIC "-//W3C//DTD MathML 2.0//EN" "http://www.w3.org/Math/DTD/mathml2/mathml2.dtd">
<math xmlns="http://www.w3.org/1998/Math/MathML">
<mrow>
 <msup>
  <mfenced>
  <mrow>
   <mi>x</mi>
   <mo>+</mo>
   <mi>y</mi>
  </mrow>
  </mfenced>
  <mn>4</mn>
 </msup>
 </mrow>
</math>

Powyższy przykład obrazuje zapis

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. WebKit wzbogacił się o obsługę MathML - dobreprogramy, www.dobreprogramy.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]