Matrylinearny system pokrewieństwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Matrylinearny system pokrewieństwa – system pokrewieństwa, w którym dzieci automatycznie po urodzeniu włączane są do grupy matki i pozostają jej członkami przez całe życie (zasada matrylinearności). Przekłada się to np. na dziedziczenie nazwisk rodowych, przywilejów po matce, dziedziczenie majątku po krewnym ze strony matki (np. po jej bracie) itp.

W systemach matrylinearnych pokrewieństwo oraz wspólnych przodków ustala się idąc po linii matki ("po kądzieli"). W skrajnych przypadkach biologiczny ojciec dziecka nie jest nawet uznawany za krewnego swoich dzieci, a członkowie jego rodziny mogą wchodzić w związki małżeńskie z jego dziećmi.

Na podstawie badań ponad pięciuset społeczeństw na całym świecie stwierdzono, że system matrylinearny występuje średnio 3 razy rzadziej niż patrylinearny system pokrewieństwa. Przykładami społeczeństw o strukturze matrylinearnej są Minangkabau, Naxi, Trobriandczycy, Indianie Pueblo, Hopi, Irokezi lub Lhopu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik etnologiczny: terminy ogólne, PWN, Poznań 1987
  • George P. Murdock, Correlations of Matrilineal and Patrilineal Relations, Studies in the Science of Society presented to A.G. Keller, Yale University Press, New Heaven 1937.