Maurice Cullen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dolina rzeki Devil, 1928, National Gallery of Canada
Wybrzeże Bretanii w Le Pouldu, 1901, Musée national des beaux-arts du Québec

Maurice Galbraith Cullen (ur. 6 czerwca 1866 w St. John’s, Nowa Fundlandia, zm. 28 marca 1934 w Chambly, Quebec) – kanadyjski malarz, pejzażysta.

Wychował się w Montrealu i tam studiował rzeźbę w Institut National des Beaux-Arts et des Sciences. W 1889 wyjechał kontynuować naukę do Paryża, jego nauczycielami byli malarze akademiccy Jean-Léon Gérôme i Elie Delaunay. W czasie pobytu we Francji artysta zetknął się z twórczością impresjonistów i barbizończyków, którzy mieli znaczący wpływ na jego rozwój. Po powrocie do Kanady malował przede wszystkim widoki miejskie i pejzaże m.in. St. John's, rzeki św. Wawrzyńca i Gór Skalistych. Kilkakrotnie wracał do Europy, w czasie I wojny światowej był malarzem wojennym. Posługiwał się techniką olejną i pastelami, malował najczęściej w plenerze, często w niskich temperaturach[1].

Maurice Cullen osiągnął w ojczyźnie znaczny sukces artystyczny, był członkiem Royal Canadian Academy of Arts i pierwszym wiceprzewodniczącym Arts Club w Montrealu. Pracował też jako wykładowca w Art Association of Montreal. Uważany jest obecnie za jednego z pierwszych popularyzatorów impresjonizmu w Kanadzie. Największe zbiory jego prac posiada National Gallery of Canada w Ottawie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cybermuse.gallery.ca – biografia (ang.). [dostęp 01.06.2010].
  2. Strona National Gallery of Canada w Ottawie (ang.). [dostęp 01.06.2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 173. ISBN 83-213-4157-8.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]