Przejdź do zawartości

Megara (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Megara
Μέγαρα
ilustracja
Państwo

 Grecja

Administracja zdecentralizowana

Attyka

Region

Attyka

Jednostka regionalna

Attyka Zachodnia

Gmina

Megara

Populacja (2011)
• liczba ludności


23 456

Nr kierunkowy

2296

Kod pocztowy

191 00

Położenie na mapie Grecji
Mapa konturowa Grecji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Megara”
Ziemia37°59′40″N 23°20′42″E/37,994444 23,345000
Strona internetowa

Megara (gr. Μέγαρα) – miasto w Grecji, w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Attyka Zachodnia. Siedziba gminy Megara. W 2011 roku liczyło 23 456 mieszkańców[1].

Położone na wybrzeżu Morza Egejskiego, na przesmyku Megara, przy drogach i autostradzie wiodących z Aten do Koryntu, z trzech stron otoczone górami, z czwartej strony morzem.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Miasto powstało w starożytności, a do dziś przetrwały jego ruiny. Polis Megara zbudowane było na nagich skałach wapiennych. Poniżej rozciągała się równinna kraina nazywana Megarydą, obfitująca w winnice i gaje oliwne. W starożytności miała duże znaczenie strategiczne, ponieważ wiódł przez nią szlak z Beocji na Peloponez. Niewielkie porty znajdowały się na obu wybrzeżach Megarydy: w Zatoce Sarońskiej oraz Korynckiej.

Około lat osiemdziesiątych XI wieku p.n.e. Megaryda została zasiedlona przez Dorów, którzy przybywali z Koryntii, Messenii oraz innych doryckich części Peloponezu. Dorowie zamieszkiwali Megarydę skupieni w pięciu niezależnych wsiach; natomiast ludność niedorycką zamienili w poddanych. Około 750 r. p.n.e. z pięciu wsi utworzono jedno polis – Megarę.

W sąsiadującym zboczu górskim mieszkańcy Megary wskazują głęboką jaskinię, którą, ich zdaniem, bogini Demeter udawała się do Hadesu. Było to też jedno z niewielu miejsc kultu bogini nocy Nyks.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]