Melampsora medusae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Melampsora medusae
Ilustracja
Rdza topoli
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

rdze

Rząd

rdzowce

Rodzina

melampsorowate

Rodzaj

Melampsora

Gatunek

Melampsora medusae

Nazwa systematyczna
Melampsora medusae Thüm.
Bull. Torrey bot. Club 6: 216 (1878)

Melampsora medusae Thüm. – gatunek grzybów z rzędu rdzowców (Pucciniales)[1]. U topoli wraz z Melampsora allii-populina, Melampsora laricis-populina, Melampsora populnea i jeszcze innymi gatunkami rodzaju Melampsora wywołuje chorobę o nazwie rdza topoli[2][3].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Melampsora, Melampsoraceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Synonimy[4]:

  • Melampsora albertensis Arthur 1906
  • Melampsora populina subsp. medusae (Thüm.) Sacc. 1888
  • Uredo albertensis (Arthur) Arthur 1907
  • Uredo medusae (Thüm.) Arthur, 1906

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Objawy porażenia topoli przez różne gatunki Melampsora są bardzo podobne i nie mogą być wystarczające do rozróżnienia gatunków. Dla identyfikacji Melampsora medusae niezbędne jest zastosowanie jednej z poniższych metod:

  • Identyfikacja mikroskopowa. M. medusae tworzy urediniospory pokryte kolcami z typową, gładką częścią środkową, o ekwatorialnie zgrubiałych ścianach. Występują główkowate lub maczugowate wstawki o niezgrubiałych ścianach. Wymiary uredinospor i parafiz powinny odpowiadać wymiarom podanym poniżej,
  • konwencjonalny test PCR[3].

Urediniospory są jajowate, owalne, niekiedy gruszkowate, ze zwężoną nasadą i zaokrąglonym szczytem, wewnątrz złoto-żółte. Wymiary urediniospor to (23) 26–35 (37) x 15–19 (21) μm. Ściana bezbarwna o grubości 1–1,5 μ m, u nasady powyżej 2 μm, w części ekwatorialnej grubsza [3–5 (5,5)] μm. Z wyjątkiem gładkiej części środkowej jest pokryta kolcami, część gładka zwykle obejmuje połowę do trzech czwartych powierzchni zarodnika. Wstawki główkowate, o długości do 70 μm i średnicy główki 4–6 μm. Szczyt główki prawie kulisty, o średnicy 14–17 (19) μm lub owalny, rzadziej maczugowaty, o wymiarach 18–22 × 12–16 μm. Ściany są równomiernie grube (1,5–3 μ m) lub sporadycznie nieco grubsze na szczycie (4 μm). Połączenie kształtu, rozmieszczenia kolców i grubości ścian jest charakterystyczne dla M. medusae[3].

Urediniospory M. medusae mają gładką część ekwatorialną, natomiast u M. larici-populina i M. allii-populina gładka jest szczytowa część urediniospor. Na osikach występują jeszcze inne gatunki (Melampsora pulcherrima, Melampsora pinitorqua, Melampsora laricis-tremulae i Melampsora magnusiana), ale u wszystkich powierzchnia urediniospor jest równomiernie pokryta kolcami, tak więc obserwacja mikroskopowa urediniospor jest wystarczająca do identyfikacji gatunku. Problemem może okazać się natomiast znalezienie kilku urediniospor M. medusae wśród dużej liczby urediniospor innych gatunków, w takim wypadku można wykorzystać metodę molekularną (test PCR)[3].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Melampsora medusae pochodzi z Ameryki Północnej. Po raz pierwszy gatunek ten opisał w 1878 r. Felix Thümen na liściach topoli Populus angulata w Karolinie Południowej w USA[1]. Później patogen ten rozprzestrzenił się na inne kontynenty. W XX wieku występował już w Ameryce Południowej (Boliwia, Brazylia, Chile), Południowej Afryce (Republice Południowej Afryki, Zimbabwe), Azji (Japonia), Oceanii (Australia, Nowa Zelandia). W Europie M. medusae zaobserwowano na topolach w Belgii, Francji i Portugalii[3].

Żywicielem pierwszorzędnym, na którym M. medusae wytwarza teliosporytopole (Populus) i ich mieszańce. Żywicielem drugorzędnym, na których wytwarzane są ecjosporysosna (Pinus), modrzew (Larix) i daglezja (Pseudotsuga). W Europie jednak jak dotąd nie stwierdzono występowania M. medusae na tych drzewach[3].

W Polsce Melampsora medusae jest organizmem kwarantannowym, co oznacza zakaz sprowadzania sadzonek i materiału roślinnego nią zakażonego, a zakażone tym patogenem drzewa podlegają urzędowo kontrolowanemu zniszczeniu[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2020-11-04] (ang.).
  2. red: Selim Kryczyński i Zbigniew Weber, Fitopatologia. Tom 2. Choroby roślin uprawnych, Poznań: PWRiL, 2011, ISBN 978-83-09-01077-7
  3. a b c d e f Melampsora medusae [online] [dostęp 2020-11-04].
  4. Specie Fungorum [online] [dostęp 2020-11-04] (ang.).
  5. DZ.U.R.P. Z 25 sierpnia 2015 r, poz. 1227 [online] [dostęp 2020-01-04].