Melampsorowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Melampsorowate
Ilustracja
Uredinia Melampsora populnea na liściu topoli osiki
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ podstawczaki
Klasa rdze
Rząd rdzowce
Rodzina melampsorowate
Nazwa systematyczna
Melampsoraceae Dietel
Nat. Pflanzenfam., Teil. I (Leipzig) 1**: 38 (1897)
Typ nomenklatoryczny
Melampsora Castagne 1843

Melampsorowate (Melampsoraceae Dietel) – rodzina grzybów z rzędu rdzowców (Pucciniales)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Jest to takson monotypowy, zawierający jeden rodzaj – Melampsora Castagne 1843[2]. Jego synonimy: Chnoopsora Dietel, Mesopsora Dietel, Necium Arthur, Podocystis Fr., Podosporium Lév.[3].

Cykl rozwojowy[edytuj | edytuj kod]

Grzyby mikroskopijne będące pasożytami obligatoryjnymi wielu gatunków roślin. Wywołują choroby zwane rdzą (np. rdza topoli). Są to pasożyty dwudomowe, tzn., że ich pełny cykl rozwojowy odbywa się na dwóch gatunkach roślin, oraz pełnocyklowe, tzn, że w czasie rozwoju wytwarzają wszystkie 5 rodzajów typowych dla rdzowców zarodników. Pierwszym objawem rdzy wywołanej przez grzyby z rodzaju Melampsora są żółtawe plamy powstające na spodniej stronie liścia wzdłuż nerwu. Są to uredinia wypełnione urediniosporami. W czasie sezonu wegetacyjnego tworzy się kilka pokoleń urediniospor, które rozprzestrzeniają chorobę. Późnym latem i do połowy jesieni pojawiają się telia, w których powstają teliospory zimujące na opadłych liściach. Wiosną kiełkują tworząc podstawki, na których wytwarzane są zarodniki płciowe – bazydiospory. Przenoszone przez wiatr dokonują infekcji na drugim gatunku żywiciela. Na żywicielu tym rozwijają się z nich spermogonia i ecja wytwarzające ecjospory. Te ostatnie roznoszone przez wiatr przenoszą się na pierwszego żywiciela, na którym wytwarzane są uredia i telia[4].

Gatunki występujące w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Nazwy naukowe na podstawie Index Fungorum[5]. Wykaz gatunków na podstawie opracowania „Grzyby mikroskopijne Polski”[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum (ang.). [dostęp 2015-11-12].
  2. CABI databases (ang.). [dostęp 2016-04-24].
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2015-11-21].
  4. Melampsora medusae. [dostęp 2016-10-04].
  5. Index Fungorum (gatunki) (ang.). [dostęp 2013-10-20].
  6. Wiesław Mulenko, Tomasz Majewski, Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska: A preliminary checklist of micromycetes in Poland. Wstępna lista grzybów mikroskopijnych Polski. Kraków: W. Szafer. Institute of Botany, PAN, 2008. ISBN 978-83-89648-75-4.