Melrose (Wielka Brytania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Melrose
Ilustracja
Widok na miasto ze wzgórza Quarry hill
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Council area

Scottish Borders

Populacja (2011)
• liczba ludności


2307

Nr kierunkowy

01896

Kod pocztowy

TD6

Położenie na mapie Scottish Borders
Mapa konturowa Scottish Borders, w centrum znajduje się punkt z opisem „Melrose”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Melrose”
Położenie na mapie Szkocji
Mapa konturowa Szkocji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Melrose”
Ziemia55°36′N 2°43′W/55,600000 -2,716667
Strona internetowa
Portal Szkocja

Melrose (gael. Maolros) – miasto w Szkocji w hrabstwie Scottish Borders (historycznie w Roxburghshire), usytuowane nad brzegiem rzeki Tweed . Nazwa "Melrose" pochodzi z gaelickiego mail-rhos , co można przetłumaczyć jako "łyse wrzosowisko".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie miasto nosiło nazwę Fordel. Położone kilka mil dalej opactwo Melrose uległo zniszczeniu w 839. W 1136 roku cysterscy mnisi postanowili je odbudować bliżej obecnej osady co wpłynęło na późniejszą zmianę nazwy miejscowości. W XIV w. oraz w latach czterdziestych XVI wieku miasto wielokrotnie cierpiało z powodu inwazji wojsk angielskich. Postępująca reformacja wpłynęła na zamknięcie opactwa w 1560 roku. W tym czasie Melrose było już znanym centrum produkcji wełny i lnu.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

W Melrose znajdują się ruiny opactwa Melrose, gdzie ma znajdować się serce króla Szkocji Roberta I Bruce'a. W pobliżu Melrose znajdują się też rzymskie fortyfikacje Trimontium i opactwo Dryburgh. W epoce żelaza pobliskie wzgórza Eildon zamieszkiwało plemię Votadini. Wielka forteca na pobliskim wzgórzu jest pozostałością po tamtych czasach. Król Artur jest także pochowany na wzgórzach. Kilka mil na zachód od miasta znajduje się Abbotsford House, posiadłość wiejska Waltera Scott.