Memories (film 1995)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Memories
Gatunek

anime, science-fiction,
thriller

Rok produkcji

1995

Data premiery

23 grudnia 1995

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

113 min

Reżyseria

Kōji Morimoto
Tensai Okamura
Katsuhiro Ōtomo

Scenariusz

Katsuhiro Ōtomo
Satoshi Kon

Muzyka

Yoko Kanno
Jun Miyaki
Hiroyuki Nagashima

Zdjęcia

Hiroaki Edamitsu

Montaż

Takeshi Seyama

Produkcja

Shigeru Watanabe

Dystrybucja

Bandai Entertainment

Nagrody
1996: Nagroda im. Ōfuji Noburō
na gali filmowej Mainichi

Memories (jap. メモリーズ Memoriizu)anime zrealizowane przez Studio 4°C i Madhouse, składające się z trzech nowelek filmowych, którego reżyserem wykonawczym był Katsuhiro Ōtomo. Każda z części narysowana jest w innym stylu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kanojo no omoide[edytuj | edytuj kod]

Opowieść bazująca na mandze autorstwa Katsuhira Ōtomo, utrzymana w klimacie space opery, inspirowana filmami Solaris Tarkowskiego na podstawie powieści Stanisława Lema i Obcy: 8. pasażer Nostromo Ridleya Scotta. Traktuje o grupie złomiarzy, która w odpowiedzi na sygnał ratunkowy trafia do dziwnej, opuszczonej i rozpadającej się stacji kosmicznej. Jak się okazuje, stacja sterowana jest przez sztuczną inteligencję bazującą na pozostałościach wspomnień byłej właścicielki, wielkiej śpiewaczki operowej Evy Friedel. Komputer ma władzę nad hologramami, nanomaszynami i generatorem grawitacyjnym stacji kosmicznej. Tworząc wizje wspomnień martwej właścicielki, wpędza w kłopoty całą załogę statku.

Saishū heiki[edytuj | edytuj kod]

Młody chemik cierpiący na chroniczne przeziębienie, za namową kolegów, bierze nowe, niewypróbowane lekarstwo, w wyniku czego staje się niepokonaną bronią biologiczną zmierzającą prosto na Tokio. Niewypróbowanym lekarstwem okazuje się być broń chemiczna mająca na celu unieszkodliwiać przeciwników, jednak z powodu niefortunnego zbiegu okoliczności reaguje ono z jednym z leków w ciele bohatera, przez co staje się on źródłem zapachu, który może dosłownie zabić. Po kontakcie z nadzorcą całego projektu zbiera dokumenty i kieruje się na Tokio, nieświadomy niebezpieczeństwa jakie za sobą ciągnie. Po drodze pokonuje wszelkie trudności i dostarcza dokumenty do rąk własnych koordynatora projektu.

Taihō no machi[edytuj | edytuj kod]

  • Tytuł oryginalny: 大砲の街; tytuł angielski: Cannon Fodder
  • Scenariusz i reżyseria: Katsuhiro Ōtomo

Film opowiada o mieście, którego celem życia wszystkich mieszkańców jest utrzymywanie ciągłego ostrzału artyleryjskiego odległego, nieznanego wroga. Miasto nieustannie znajduje się w stanie wojny, mężczyźni pracują przy ładowaniu dział, kobiety przy produkcji amunicji, a dzieci w szkole uczą się używania funkcji trygonometrycznych do celowania czy składu chemicznego prochu. Film skupia się na jednej z rodzin zamieszkujących miasto. Opowieść utrzymana jest w ironicznej steampunkowej konwencji, w której reżyser wyśmiewa bezsens wojny, toczonej dla samej walki z nieistniejącym wrogiem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]