Meridiani Planum
Meridiani Planum – równina na Marsie położona 2 stopnie na południe od równika w najbardziej wysuniętej na zachód części Terra Meridiani. Równina ta ma rozmiary na 127 na 63 km zajmując obszar blisko 8000 kilometrów kwadratowych[1]. Występują na niej kryształy hematytu, minerału, który na Ziemi powstaje w pobliżu źródeł termalnych lub na dnie stojących zbiorników wodnych. Wielu naukowców uważa, że w rejonie Meridiani Planum istniały kiedyś źródła termalne lub zbiorniki wodne. Kryształy hematytu stanowią część warstwowej formacji skał osadowych o grubości od 200 do 800 metrów. Inne występujące na równinie formacje geologiczne to bazalt wulkaniczny i kratery uderzeniowe.
Łazik marsjański Opportunity
[edytuj | edytuj kod]W roku 2004 na Meridiani Planum wylądował Opportunity jeden z dwu łazików wysłanych przez NASA w ramach misji Mars Exploration Rover. Równina miała być też miejscem lądowania Mars Surveyor 2001 Lander, który jednak został odwołany po porażce misji Mars Climate Orbiter i Mars Polar Lander.
Wyniki badań Opportunity wskazują, że miejsce lądowania sondy było kiedyś nasiąknięte ciekłą wodą, prawdopodobnie o znacznym zasoleniu i kwasowości. Wskazuje na to obecność warstwowanych przekątnie osadów, drobnych, sferoidalnych kamyczków będących konkrecjami, szczelin w skałach, a także znacznych ilości siarczanu magnezu i innych minerałów zawierających siarczany, takich jak jarosyt.
Kratery na Meridiani Planum[2]
[edytuj | edytuj kod]- Airy - średnica 40 km, położony ok. 375 km na południowy zachód od łazika Opportunity
- Argo - odwiedzony przez Opportunity
- Beagle - odwiedzony przez Opportunity
- Beer
- Eagle - miejsce lądowania Opportunity, ok. 30 m średnicy
- Emma Dean - odwiedzony przez Opportunity
- Endeavour - ostatni cel badań Opportunity, 22 kilometry średnicy
- Endurance - odwiedzony przez Opportunity
- Erebus - odwiedzony przez Opportunity
- Mädler
- Santa Maria - odwiedzony przez Opportunity, średnica ok. 90 m
- Victoria - odwiedzony przez Opportunity, średnica ok. 750 m
- Vostok - odwiedzony przez Opportunity
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Mapa w serwisie Google Maps
- Artykuł The sedimentary rocks of Sinus Meridiani: Five key observations from data acquired by the Mars Global Surveyor and Mars Odyssey orbiters
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zdjęcie pyłów wulkanicznych na Marsie
- ↑ Są to nazwy nieoficjalne