Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
Dzień 11 lutego
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Znaczenie uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w rozwoju nauki
Inne nazwy Dziewczyny w Nowych Technologiach
Podobne święta Dzień Kobiet
Kobieta nauczająca geometrii. Ilustracja ze średniowiecznego tłumaczenia „ElementówEuklidesa (ok. 1310)

Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce (ang. International Day of Women and Girls in Science[1], również w j. pol. Dziewczyny w Nowych Technologiach[2]) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją A/RES/70/212 (22 grudnia 2015)[3] na wniosek ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), UN Women, ITU i innych właściwych organizacji, które wspierają i doceniają dostęp kobiet i dziewcząt do nauki, technologii, inżynierii, matematyki, ich kształcenia i badań naukowych na wszystkich szczeblach edukacji[1].

Na obchody święta, które po raz pierwszy odbędą się w 2016, wyznaczono dzień 11 lutego[4]. Organizatorem jest The Royal Academy of Science International Trust (RASIT) we współpracy z UN DESA-DSPD[1][a].

Obchody mają na celu uznanie kluczowej roli, jaką odgrywają kobiety i dziewczęta w środowiskach naukowych i technologicznych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

ITU, jako pierwsza organizacja zwróciła uwagę na fakt, że sektor nowoczesnych technologii rozwija się niezwykle dynamicznie, lecz przy zdecydowanej przewadze po stronie mężczyzn. Przedstawiciele organizacji z całego świata zadecydowali, że należy podjąć aktywne działania popularyzujące wśród kobiet i dziewcząt branżę teleinformatyki (ICT), ponieważ budowanie dojrzałych społeczeństw informacyjnych powinno być zrównoważone w każdym wymiarze[2].

Obchody w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W ramach projektu społecznego „Dziewczyny w Nowych Technologiach” podczas pierwszych obchodów święta odbędzie się konferencja poruszająca kwestie obecności kobiet i mężczyzn w branży nowych technologii[2].

Organizatorami wydarzenia są prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wraz z partnerami projektu, oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. zobacz UN Enable (ang.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d International Day of Women and Girls in Scie (ang.). Międzynarodowa Konferencja Planowania Rodziny (UNSDN), 2016-01-13. [dostęp 2016-01-18].
  2. a b c d Dziewczyny w Nowych Technologiach (pol.). Informacja Nauka Technologie. [dostęp 2016-01-25].
  3. 70. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ (ang.). oficjalna strona UN. [dostęp 2016-01-18].
  4. International Days (ang.). United Nations. [dostęp 2016-01-18].