Przejdź do zawartości

Michał (niedźwiedź)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Michałniedźwiedź podarowany żołnierzom z 16 Lwowskiego Batalionu Strzelców przez szacha Mohammeda Rezę Pahlawiego[1]. Jego jednostka służyła w 2 Korpusie Polskim razem z 22 kompanią zaopatrywania artylerii, która również posiadała niedźwiedzia, Wojtka, ale zwierzęta pałały do siebie wzajemnie nienawiścią[2][3]. Przypuszczalnie podarunek miał być tylko sposobem na obciążenie wojskowych problemem[4].

Historia Michała[edytuj | edytuj kod]

Konfrontacja z Wojtkiem[edytuj | edytuj kod]

We wrześniu 1943 roku[5] żołnierze zdecydowali się zaaranżować konfrontację obu zwierząt. Jednak w chwili, gdy doszło do spotkania, niedźwiedzie wyrwały się żołnierzom i rzuciły się na siebie. Wojtek okazał się silniejszy i próbował złamać Michałowi kręgosłup[5], napierając na niego masą ciała. Kiedy żołnierze zareagowali krzykiem[2], chcąc w ten sposób przywołać misia do porządku, Wojtek oprzytomniał i odepchnął rywala, po czym dał się wyprowadzić na łańcuchu[2].

Dalsze losy[edytuj | edytuj kod]

Po incydencie z udziałem Wojtka, opiekunowie Michała próbowali oddać go żołnierzom australijskiego pułku piechoty[5]. Ci przyjęli go z radością, jednak po kilku dniach nagle w obozie lwowiaków pojawił się ich były podopieczny. Okazało się, że poturbowawszy dosyć mocno swoich nowych opiekunów, niedźwiedź uciekł i wrócił do swoich wcześniejszych właścicieli. Nie było mowy o ponownej próbie oddania nieobliczalnego i brutalnego zwierzęcia. Michał stał się bardzo uciążliwym problemem. Kiedy żołnierze przenieśli się do Palestyny, nadarzyła się okazja, by znów mógł zapanować spokój. Wojskowi postanowili oddać Michała do zoo w Tel Awiwie[5]. Dyrektor tej placówki ucieszył się tak bardzo, że podarował Polakom w zamian małpkę[2], którą nazwano Kasią[2][3]. Jak się miało później okazać, nie była to zbyt udana wymiana. Małpa była złośliwym i natrętnym zwierzęciem, szczególnie dla Wojtka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TEMI, Niedźwiedź Wojtek – niezwykły żołnierz Armii Andersa [online], TEMI - Twoje Media Informacyjne, 1 grudnia 2020 [dostęp 2024-06-18] (pol.).
  2. a b c d e Wojciech Drewniak, Historia Bez Cenzury 2, Znak, 2017, s. 270, ISBN 978-83-240-4196-1 (pol.).
  3. a b Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa, Pointa, 2022, ISBN 978-83-967494-0-6 (pol.).
  4. Franciszek Pałac, Okruchy Historii: „Niedźwiedź Wojtek” – Przygody w Palestynie [online], Okruchy Historii, 22 kwietnia 2020 [dostęp 2024-06-18].
  5. a b c d Franciszek Pałac, Okruchy Historii: „Niedźwiedź Wojtek” – Przygody w Palestynie [online], Okruchy Historii, 22 kwietnia 2020 [dostęp 2024-06-18].