Michał Półtorak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Michał Półtorak (ur. 1950) – polski skrzypek występujący m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, członek grupy Anawa od 1976 roku i jej kierownik muzyczny od roku 1980, występujący i nagrywający z Markiem Grechutą. Od wielu lat gra na skrzypcach (a także na mandolinie) w Piwnicy pod Baranami, gdzie grają także jego dzieci - Maciej i Agata Półtorakowie - dyplomowana skrzypaczka.

Michał Półtorak obecny jest na wielu płytach – w tym z muzyką filmową, głównie Zbigniewa Preisne­ra. Był charakterystycznym wykonawcą "drugiego planu, niezwykłym akompaniatorem, o którym Agnieszka Osiecka napisała, że "on na scenie współczuje." O sobie mówi, że od zawsze niezmiennie, nie lubi ćwiczyć, lubi grać. O tym, że został muzykiem zdecydował przypadek. Zdjęcie zrobione 6-letniemu Michałowi przy fortepianie w przedszkolu na krakowskich Dębnikach tak mu się spodobało, że rodzice zapisali go do szkoły muzycznej. I brnął przez nią aż do liceum, kiedy to wreszcie polubił granie. Grywał wszędzie, gdzie go zaproszono, bo granie dawało mu przyjemność i niezależność finansową. W tym czasie, Michał z przyjacielem Andrzejem Lechowskim (potem Teatr STU. Old Metropolitan Band, od lat w Kolumbii), trafili do domu kultury przy ulicy Krowoderskiej, gdzie pod opieką instruktora, zwanego Mordeczką, grali w zespole Truwerzy 70. W czasie egzaminów wstępnych do PWSM, przyjaciele przez cały tydzień grali dla pieniędzy w restauracji na Guba­łówce. Codziennie, nocnym pociągiem jechali do Kra­kowa, by zdążyć rano na egzamin, po którym wracali pod Tatry. Michał Półtorak trafił do Marka Grechuty na tygodniowe zastępstwo - został 14 lat[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wacław Krupiński, Michał Półtorak. 60-latek w różnym wieku., dziennikpolski24.pl, 2013 [zarchiwizowane].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zbigniew Kowalczyk: Polskie płyty - wybór z lat 1990-97. Wrocław: Agencja Edukacyjno-Autorska APIS, 1997. ISBN 83-905955-2-4.
  • Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia polskiego rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997. ISBN 83-7129-570-7.
  • Jan Kawecki, Janusz Sadłowski, Marek Ćwikła, Wojciech Zając: Encyklopedia polskiej muzyki rockowej: rock 'n' roll 1959–1973. Kraków: Wydawnictwo „Rock-Serwis”, 1995, s. 25-26. ISBN 83-85335-25-0.
  • Michał Półtorak w bazie Archiwum Polskiego Rocka

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]