Michał Radziwiłł Rudy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Władysław Karol Jan Alojzy Wilhelm Edmund Robert Radziwiłł „Rudy”
Trąby
Trąby
Data urodzenia 08.02.1870
Miejsce urodzenia Berlin
Data śmierci 06.10.1955
Miejsce śmierci Santa Cruz de Tenerife
Rodzina Radziwiłłowie
Rodzice Ferdynand Fryderyk Radziwiłł
Pelagia Sapieha
Małżeństwo (1.) Maria Nikołajewna de Bernardaky,
(2.) Maria Henrieta Martinez de Medinilla de Santa-Susana,
(3.) Harriet Dawson
Dzieci z Marią de Bernardaky:
Antoni Radziwiłł
Leontyna Radziwiłł zam. hr. Skórzewska
Autograf Michała Radziwiłła

Michał Radziwiłł zw. Rudym herbu Trąby (ur. 8 lutego 1870 w Berlinie – zm. 6 października 1955 w Santa Cruz de Tenerife) – książę, IV ordynat na Przygodzicach.

Syn Ferdynanda Radziwiłła i Pelagii z Sapiehów, brat Janusza Franciszka Radziwiłła. Na chrzcie otrzymał osiem imion – Władysław Karol Jan Alojzy Wilhelm Edmund Robert Michał.

Spokrewniony z Hohenzollernami, mimo swego litewsko-polskiego pochodzenia zawsze uważał się za Niemca. Z wykształcenia doktor praw i absolwent filozofii. Za granicami Polski przebywał do 1926 roku pełniąc do 1917 rolę rosyjskiego dyplomaty (na pocz. XX wieku był attachém ambasady Imperium Rosyjskiego w Paryżu, znał ponoć 8 języków). Podpułkownik w armii niemieckiej i major w brytyjskiej, kawaler maltański.

Uchodził za człowieka wyjątkowo źle się prowadzącego. Jego liczne związki będące niekiedy wielkimi skandalami doprowadziły do wewnątrzrodowego ostracyzmu księcia. Wydziedziczony z części majątku (ordynacji Ołyka, którą otrzymał młodszy brat Janusz) przez ojca Ferdynanda, zachowaną ordynację przygodzicką doprowadził na skraj upadku. Po ustanowieniu za sprawą brata Janusza kurateli sądowej w majątku książę Michał zamknął kaplicę rodową w Antoninie k. Ostrowa, a przedtem polecił wyrzucić szczątki zmarłych krewnych z jej podziemi (część zmarłych wróciła do kaplicy po interwencji rodziny, pozostali spoczywają na sąsiednim cmentarzu).

Michał Radziwiłł i jego urzędnik Jan Polski z Antonina zostali oskarżeni o udaremnienie egzekucji urzędnikowi sądowemu i 24 marca 1938 skazani przez sąd apelacyjny w Poznaniu na karę trzech tygodni aresztu w zawieszeniu na dwa lata[1].

W 1939 roku spędził na francuskiej Riwierze kilka miesięcy, które utwierdziły tylko jego złą reputację.

II wojna światowa zastała go w Antoninie. Po jej wybuchu postanowił darować tamtejszy pałac Adolfowi Hitlerowi co jednak nie zaskarbiło mu sympatii okupanta – zmuszony został do opuszczenia rodowej siedziby i całą wojnę spędził u krewnych pod Berlinem oraz w Szwajcarii. Po wojnie Michał Radziwiłł osiadł na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich.

Żenił się trzy razy:

  • w 1898 z Rosjanką Marią Nikołajewną de Bernardaky (ur. 1871, zm. 1949, rozwód w 1915);
  • w 1916 z hiszpańską arystokratką, grandem Hiszpanii Marią Henriettą Joaquiną Martinez de Mendivilla, markizą de Santa-Susana, markizą de la Esperanza, markizą Villafranquesa, ur. 1866, zm. 1947;
  • w 1938 z Harriet Dawson, ur. 1881, zm. (?). Legalność krótkotrwałego związku kwestionowana.

W pierwszym małżeństwie urodziło mu się dwoje dzieci:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Wyrok na ks. M. Radziwiłła. „Gazeta Lwowska”, s. 2, Nr 69 z 26 marca 1938. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]