Michaił Stiepaniszczew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michaił Stiepaniszczew
Михаил Тихонович Степанищев
Ilustracja
generał porucznik lotnictwa generał porucznik lotnictwa
Data i miejsce urodzenia

15 listopada 1917
Kolesowa, gubernia orłowska

Data i miejsce śmierci

8 września 1946
BSRR

Przebieg służby
Lata służby

1937–1946

Siły zbrojne

Armia Czerwona
Wojskowe Siły Powietrzne

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Bohdana Chmielnickiego III klasy Order Aleksandra Newskiego (ZSRR) Order Wojny Ojczyźnianej I klasy

Michaił Tichonowicz Stiepaniszczew (ros. Михаил Тихонович Степанищев, ur. 2 listopada?/15 listopada 1917 we wsi Kolesowa w powiecie jeleckim w guberni orłowskiej (obecnie w obwodzie lipieckim), zm. 8 września 1946 w Białoruskiej SRR) – radziecki lotnik wojskowy, dwukrotny Bohater Związku Radzieckiego (1944 i 1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pracował w kołchozie, od 1930 mieszkał w obwodzie donieckim, w 1932 skończył szkołę w Kadijewce, pracował w kopalni i w fabryce w Woroszyłowgradzie, gdzie w 1937 ukończył aeroklub. Od grudnia 1937 służył w Armii Czerwonej, w 1938 skończył wojskową lotniczą szkołę pilotów w Woroszyłowgradzie, służył w pułku lotnictwa bombowego na Dalekim Wschodzie i w Odeskim Okręgu Wojskowym. Brał udział w wojnie z Niemcami jako lotnik pułku lotnictwa bombowego i pułku lotnictwa szturmowego na Froncie Południowym i Południowo-Zachodnim, w czerwcu 1942 w rejonie Barwienkowa został kontuzjowany, po wyleczeniu skierowano go na szkolenie. W marcu 1943 został dowódcą klucza, później zastępcą dowódcy i dowódcą eskadry, nawigatorem i zastępcą dowódcy 76 gwardyjskiego pułku lotnictwa szturmowego, walczył na Froncie Południowym, 4 Ukraińskim i 3 Białoruskim, uczestniczył w operacji donbaskiej, melitopolskiej, krymskiej, mińskiej, wileńskiej, memelskiej, wschodniopruskiej, królewieckiej i zemlandzkiej. W 1944 otrzymał stopień majora. Wykonał 234 loty bojowe bombowcem Su-2 i samolotem szturmowym Ił-2, zadając przeciwnikowi duże straty w sile żywej i technice. Po wojnie był nawigatorem 76 gwardyjskiego pułku lotnictwa szturmowego w Białoruskim Okręgu Wojskowym. Zastrzelił się. Został pochowany w Baranowiczach.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]