Przejdź do zawartości

Michaił Pietrow (wojskowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michaił Pietrow
Михаил Тимофеевич Петров
major major
Data i miejsce urodzenia

6 października 1910
Psków

Data i miejsce śmierci

17 kwietnia 1945
Lubusz

Przebieg służby
Siły zbrojne

Armia Czerwona

Jednostki

965. pułk, 274 Dywizja Piechoty, 1 Frontu Białoruskiego

Stanowiska

dowódca pułku

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Medal „Za zasługi bojowe”
Grób na Cytadeli w Poznaniu

Michaił Timofiejewicz Pietrow (ros. Михаил Тимофеевич Петров, ur. 23 września?/6 października 1910 w Pskowie, zm. 17 kwietnia 1945 w Lubuszu[1]) – sowiecki żołnierz, major Armii Czerwonej, bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny robotniczej. Ukończył Instytut Rolniczy w ówczesnym Leningradzie, obecnie Petersburgu. Pracował jako szef Powiatowego Okręgowego Oddziału Geodezji Obwodu Leningradzkiego do czerwca 1941. Służył w armii sowieckiej w latach 1931–1935 i od 1942. W 1935 ukończył kurs porucznika, w 1942 kursy strzeleckie. Od 1942 był członkiem Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików). Na froncie podczas II wojny światowej służył począwszy od czerwca 1942 w stopniu starszego porucznika. Został mianowany zastępcą szefa sztabu 965 Pułku Piechoty 274 Dywizji Piechoty. Od tego czasu walczył z Niemcami m.in. w składzie 1. i 2 Frontu Białoruskiego[1].

Pełniąc obowiązki dowódcy 965. Pułku Strzelców poprowadził jednostki sowieckie podczas przekraczania Wisły 29 lipca 1944 w pobliżu Puław. Jego pułk odparł kilka gwałtownych ataków niemieckich, co pozwoliło na powiększenie zdobytego przyczółka na lewym brzegu Wisły. Doszedł z wojskiem do przedmieść Lubusza. Zginął w walce i został pochowany na Cmentarzu Bohaterów Radzieckich na stokach Cytadeli poznańskiej[1]. Spoczywa obok Nikołaja Romanienkowa.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Otrzymał m.in.:

I inne.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]