Michał Tomczyk (farmaceuta)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Michał Tomczyk
Państwo działania

 Polska

Data urodzenia

7 października 1971

Doktor habilitowany nauk farmaceutycznych
Specjalność: farmakognozja
Alma Mater

Akademia Medyczna w Białymstoku

Doktorat

2002 – farmakognozja
Akademia Medyczna w Łodzi

Habilitacja

2015 – farmakognozja
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Zakład

Zakład Farmakognozji

Stanowisko

kierownik, adiunkt

Prodziekan ds. Rozwoju
Wydział

Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Okres spraw.

2016–2019

Prodziekan ds. Nauki Kolegium Nauk Farmaceutycznych
Wydział

Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Okres spraw.

od 2019

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Michał Tomczyk (ur. 7 października 1971) – polski naukowiec, farmaceuta, doktor habilitowany nauk farmaceutycznych. Prodziekan ds. nauki Kolegium Nauk Farmaceutycznych Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta w Białymstoku. W 1995 ukończył studia na kierunku farmacja apteczna na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Białymstoku. Pracę w Zakładzie Farmakognozji AMB rozpoczął jeszcze w trakcie studiów, gdzie zatrudniony był kolejno na stanowiskach studenta-stażysty, asystenta, adiunkta, a ostatecznie kierownika Zakładu. Od 1995 do 2007 pracował także jako asystent w aptece szpitalnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. K. Dłuskiego w Białymstoku[1]. W 2002 pod kierunkiem dr. hab. Jana Gudeja obronił na Akademii Medycznej w Łodzi pracę doktorską pt. „Badania fitochemiczne ziela Ficaria verna Huds”. W 2015 na podstawie osiągnięć naukowych i złożonej rozprawy „Charakterystyka związków polifenolowych w wybranych roślinach z rodzaju Potentilla sensu lato i ich właściwości przeciwpróchniczych” otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk farmaceutycznych. Posiada specjalizację z farmacji aptecznej[2].

Od 2007 pełni funkcję kierownika Zakładu Farmakognozji UMB[3]. W latach 2016–2019 prodziekan do spraw rozwoju Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a od 2019 do 2020 prodziekan do spraw nauki Kolegium Nauk Farmaceutycznych UMB[4]. Członek Zespołu Analizy Farmaceutycznej, Biomedycznej i Produktów Naturalnych Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk[5]. Wiceprezes oddziału białostockiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego[6]. Członek komitetów redakcyjnych czasopism: Planta Medica[7], Acta Pharmaceutica Hungarica, Pharmacognosy Communications[8], Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine[9] oraz Herbalism[10], redaktor naczelny czasopisma Acta Poloniae Pharmaceutica – Drug Research[11]. Od 2015 roku pełni funkcję redaktora pomocniczego we Frontiers in Pharmacology sec. Ethnopharmacology[12], a od 2022 również we Frontiers in Natural Products oraz Metabolites (MDPI)[13]. Rozporządzeniem MNiSW z 25 stycznia 2019 r. powołany do zespołu doradczego do spraw wykazów czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych dla dyscypliny naukowej – nauki farmaceutyczne[14]. W latach 2021-2022 sklasyfikowany w bazie 100 000 najlepszych naukowców na świecie w 4 edycji zestawienia (lista top 2%) rankingu Uniwersytetu Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i przedsiębiorstwem SciTech Strategies[15].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]