Miedzeszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miedzeszyn
Osiedle Warszawy
Ilustracja
Osiedle Miedzeszyn, ulica Lawinowa
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Wawer
W granicach Warszawy 5 maja 1951[1]
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Polska

Miedzeszyn – część Wawra, południowo-wschodniej dzielnicy Warszawy. Jego naturalną granicę wyznaczają Wisła na zachodzie oraz lasy na wzgórzach wydmowych na wschodzie. Miedzeszyn znajduje się około 15 kilometrów od centrum Warszawy – między Radością na północy a Falenicą na południu.

Podział i charakterystyka części Miedzeszyna[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Charakterystyka
Nowy Miedzeszyn Zabudowa w okolicy linii kolejowej do Otwocka. Rośnie tu głównie sosna zwyczajna, tworząca bory sosnowe.
Miedzeszyn Wieś Zachodnia część Miedzeszyna, od Wisły do pól między Tawułkową a Wałem Miedzeszyńskim. Rosną tu nadwiślańskie łęgi, w których można spotkać między innymi brzozy, dęby, topole. Na ulicy Romantycznej znajduje się aleja wielowiekowych dębów, zachowanych głównie dzięki tamtejszym dworkom, które je utrzymywały.
Elżbietówek Część Miedzeszyna położona na zachód od ulicy Patriotów i na północ od Przewodowej, niegdyś porośnięta borem sosnowym.
Julianów Południowo-zachodnia część Miedzeszyna Wsi, na zachód od Karolewia.
Karolew Obszar za Tawułkową w stronę Wisły. Występuje tam bardzo mało drzew, jedynie na pograniczu przy Tawułkowej rośnie bór sosnowy, a w niektórych miejscach na polach stoją samotne drzewa: dęby, jesiony, brzozy, topole. Kiedyś Karolew był obszarem rolniczym, ale teraz uprawia się tam coraz mniej ziemi.
*Świerczyna Ta część Miedzeszyna znajduje się w okolicy ulicy Przewodowej, za Mozaikową w kierunku Tawułkowej. Kiedyś rosły tu sosny, ale teraz większość tego obszaru stanowią zabudowania.
Zagódź Okolice ulicy Zasadowej między Radością a Miedzeszynem. W kierunku Wisły znajdują się pola, po części uprawne.

Część ulic w Miedzeszynie to leśne drogi, jak na przykład część ulicy Garncarskiej, przy której znajduje się między innymi Instytut Łączności.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś duchowna Miedziessin znajdowała się w 1580 roku w powiecie warszawskim ziemi warszawskiej województwa mazowieckiego[2].

W roku 1926 otwarto w Miedzeszynie sanatorium im. Włodzimierza Medema dla dzieci żydowskich zagrożonych gruźlicą. Sanatorium, utworzone wspólnie przez Bund i CISZO, działało do roku 1942[3].

Podczas okupacji niemieckiej w Miedzeszynie utworzono getto dla ludności żydowskiej, zlikwidowane 20 sierpnia 1942[4].

Ważniejsze obiekty[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kolej stacja PKP Warszawa Miedzeszyn
Szybka Kolej Miejska – linia S1
Pociągi Kolei Mazowieckich na odcinku Warszawa Zachodnia – Otwock/Celestynów/Pilawa/Dęblin
Dojazd samochodem Z trasy Łazienkowskiej: Ostrobramska → Płowiecka → Widoczna → Patriotów
Z Mostu Siekierkowskiego: MostWał Miedzeszyński → Przewodowa
Autobusy Linia 521 ze Szczęśliwic przez Most Poniatowskiego, Patriotów do Falenicy
Linia 146 z Dworca Wschodniego do Falenicy przez Wał Miedzeszyński
Linia 142 z rondo Wiatraczna do Aleksandrowa przez Przewodową
N22 oraz N72 z Dworca Centralnego
Autobusy lokalne Linia 161 mający pętlę w Radości (Zbójna Góra) oraz drugą w Falenicy (Olecka), przejeżdżający przez Miedzeszyn
Linia 305 z Falenicy ulicą Patriotów do Międzylesia potem Zwoleńską do Zerznia i Traktem Lubelskim do Wawra i dalej Marysina Wawerskiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).
  2. Adolf Pawiński: Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 5: Mazowsze. Warszawa: 1895, s. 251.
  3. Gertrud Pickhan: Medem Sanatorium (ang.). W: The YIVO Encyclopedia of Jews in Eastern Europe [on-line]. YIVO Institute for Jewish Research, 2010. [dostęp 2018-02-20].
  4. Czesław Pilichowski: Obozy hitlerowskie na ziemiach polskich 1939–1945. Informator encyklopedyczny. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 555. ISBN 83-01-00065-1.